המדריך המלא לתקופת מבחנים
מאת: דיקלה קציר

הם מאיימים, מעייפים ובעיקר לא נגמרים. הצ'ופצ'יק דואג לתת לכם את כל הטיפים הבלתי מעורערים איך לצלוח את התקופה הקרובה בשלום. לא לשנה א' בלבד

עם מי לומדים?

 1. המשננים או בשמם המקצועי "יש לי זיכרון אודיטורי". אלה שחוזרים שוב ושוב בעל פה על ההוכחה למבחן בחדו"א או על ההגדרה היבשה לטיב התאמה במבוא לפסיכולוגיה.

מתי טוב? כשצריך לזכור זהויות טריגונומטריות וכשאין דף נוסחאות.

 1. המרתוניסטים: אלה, רבותיי, היו מדריכים בצופים או בדובר צה"ל. תופסים את עצמם כמתרגלים של הקורס, ועל כן הם ירצו לך את כל החומר בעל פה מצאת החמה עד צאת הנשמה.

מתי טוב? כשאתם מתמודדים עם סיכום של מאה וחמישים עמודים (מדעי הרוח, שליטה) או שיכולות הקריאה העצמיות שואפות לאפס.

 1. המשכתבים: אלו שכותבים מחדש, פיזית. את כל החומר. כולו.

מתי טוב? כשאתם לא נעמדים מול סיכום של מאה וחמישים עמודים, כשאפשר להוציא נקודות מרכזיות מחפירות, וכאשר פעולה פיזית של כתיבת החומר על הדף היא אחלה של סימולציה למבחן פתוח.

 1. ציפורי לילה: טיפוסים ליליים שלא רואים ביום (ממשיכים את הדימוי הבאר שבעי?), לא פותחים קלסר לפני שמונה בערב, והמודל בכלל לא מחובר. מדובר בחבר'ה הפחות חדים של החבורה, שעיכלו את לוח המבחנים מעט לפני המבחנים עצמם.

מתי טוב? כאשר הבקרים קשים, כאשר השנ"צ אחרי המבחן הוא מחייב, וכאשר השותפים אינם נוחרים (או מוציאים קולות אחרים) בלילה.

ההכנות שלפני:

 1. הקנייה הגדולה בסופר: מאז שמועות באג אלפיים לא נראתה נהירה כה גדולה לסופר, ובצדק. במבחנים אין זמן לקפוץ לסיבוב קניות בסופר רציני, לכן מומלץ לסגור את פינה הפסטה/ אורז/ פתיתים ושימורים עוד לפני כדי לא לגווע ברעב (או להגיע למצב שאוכלים לחם עם קטשופ. TRUE STORY).
 2. איך למצוא את אשת הסיכומים: בשקט בשקט היא מתגנבת בצעדים קטנים לשורה הראשונה ושולפת את המסמך מתיקייה אינפורמטיבית. חברים, לא כולנו טובים בלהקשיב בשיעורים, שלא נדבר על להקשיב ולסכם. עם זאת, מסתובבים סביבנו גיבורי-על שניחנו ביכולת הסיכום. אם טרם מצאת אותה או שהיא עוד לא יודעת על קיומך, זה זמן טוב להתוודע ולהשיג סיכומים. מילות מפתח: שורה ראשונה, לו"ז פתוח והיכרות עמוקה עם המרצה.
 3. שחזורים, רבותיי, שחזורים: הדבר הכי(!) חשוב בהכנה למבחן אלו השחזורים. מדובר בפרויקט קודש של מדור אקדמיה באגודה שעמל רבות במטרה להעלות קבצים מעודכנים וסריקות של מחברות ממבחנים קודמים. מומלץ להוריד מבעוד מועד למחשב (כל שנה, בזמן רנדומאלי, האתר קוֺרס) ולהיערך לכריכות לפני התורים המוגזמים בקופימדיה. מניסיון.
 4. אם לא נסגרת על בניינים וכיתות באוניברסיטה: זה הזמן. אף אחד לא רוצה למצוא עצמו מתרוצץ ותר אחר כיתתו למבחן. (תתפלל/י לא להיבחן ב-72). ואם את/ה גר/ה בעומקה של ד' ומחכה לך מסע כומתה לבניין 90, כדאי לגזור זמנים.

איך לומדים?

בדדעם החבר'ה
בבית אני מרגיש בבית: אם השותפים לא מרעישים (או לא קיימים) ואם אתם מוצאים השראה על ספת הסלון – כדאי שאת הסוס המנצח הזה לא תחליפו, תמשיכו שם ללמוד.

 

חפלה בסלון: מה יותר טוב ממרתון של החבורה, כאשר כל אחד בתורו מעשיר ומשביז את האחרים באופן די זהה? סיכום טוב ובמבה ואתם מסודרים.
קומות שקטות בספרייה – שמָן הולך לפניהן, ואכן תוכלו למצוא שם פינות דוממות שבהן תוכלו להתעמק באינטגרלים ולהפריך או להוכיח נוסחאות.חדרי לימוד: אמנם הסיכוי למצוא בהם מקום אינו מזהיר, אך יש משהו מפנק בכיסאות הצבעוניים בבית הסטודנט, ויש שקע צמוד לכל שולחן. מרגיש כמו חו"ל, רק עם חתול ג'ינג'י.
לא ציפינו: הספרייה העירונית בבאר שבע. אמנם לא תמצאו הרבה סטודנטים, אם בכלל (אולי אחרי הכתבה כן), אבל שם בוודאות תוכלו להתנתק מ-Small Talk מציק ולגשת לעיקר.הזמנת חדרים בספרייה: הסטודנטים המאורגנים מבינינו (כנראה אותה אשת סיכומים) יקבעו באתר הספרייה חדר אינטימי באחת מקומותיה, ובו אפשר לנהל דיון של ממש על נפלאות האפסילון.

עשה ואל תעשה בספרייה

עשהאל תעשה
תביא אוזניות. תמיד.תפתח דוריטוס או ביסלי גריל (או כל דבר מרשרש אחר).
תביא מטען ללפטופ.

 

תשמור מקום כשאתה בכלל לא שם לפחות שעה.
תשאיר נקי אחריך (כן-כן, גם את שאריות המחק שנשארו על השולחן).תפתח מסר קולי בוואטסאפ.
שים את הפלאפון על שקט, עם כל האהבה לשיר החדש של עומר אדם.תפגוש במקרה חבר מהלימודים ותקטרו, ממש באמצע הקומה.

THE BIG DAY:

 1. ארוחת בוקר גדולה, אך לא מדי. קפה ומאפה, דגני בוקר וחלב או אפילו ארוחה קונטיננטלית. מה שעושה טעים וחמים בבטן.
 2. להביא נשנוש למבחן: לא נעים שכל הנבחנים ישמעו את קולות החייזרים שהבטן מוציאה אחרי שלוש שעות. לכן מומלץ חטיף אנרגיה, כריך או פירות יבשים (# לא קלמנטינה, טונה ולא לפתוח קנטינה).
 3. פק"ל מבחן: תעודת סטודנט, משקפיים (אם צריך), שעון ואוסף המרקרים החדשים.
 4. לקחת בחשבון שלכולם יש מבחן בתשע בבוקר, לכן צפוי עומס כבד בשער #שער_90_נחנקו
 5. שמירת אנרגיה בזמן מבחן: להרים את העיניים מהמבחן, אולי סיבוב פוזה בדרך לשירותים עם הדודה, מה שמרגש אתכם יותר.

מנפצי המיתוסים

 1. להגיע מוקדם יותר מעשר דקות לפני תחילת המבחן: יהיה לך מקום טוב יותר – שקר! הדודות פותחות את הכיתות בדיוק עשר דקות לפני הבחינה. בזנט.
 2. ללמוד עד שעה מאוחרת בערב לפני הבחינה: לחלקינו מיותר ומלחיץ. לפעמים כדאי לסגור את יום הלמידה שלפני המבחן בשעה מוקדמת וסבירה, ואפילו להספיק לעשות משהו משחרר כמו לעשות ספורט או לצפות בסדרה טובה לפני השינה.
 3. אם המרצה שחזר עד היום, הוא ימשיך לשחזר: ממש לא! כדאי להשתמש בשחזורים וללמוד משאלות ותשובות, מטעויות של אחרים ולקבל רושם על מה שצפוי לנו במבחן. אבל לא(!) לבנות על זה. (#סטודנטים ממורמרים שנפלו על מבחן לא משוחזר).
 4. (אולי לא) תמרים ואגוזים למבחן: די, אנחנו לא ביואל גבע (או בטורס דל פיינה בצ'ילה), ואין שום סיבה שכולנו נביא את אותו האוכל. עליית סוכר, ירידת סוכר ושאר ירקות הם בהחלט שיקול לבחירת האוכל, אבל זה ממש בסדר להביא נשנוש אחר.
 5. ריטלין לכל החפץ בו: אין לך הפרעת קשב? כל השאר זה בונוס. אין שום סיבה לקחת ריטלין רק כדי למצוא את עצמך גמור בחצות הלילה אחרי מרתון הרעבה ולמידה אינטנסיבי שגרם הריטלין. עדיף להקפיד על הפסקות יזומות, לאכול במהלך היום ולשמור על שפיות. תודה.

COFFEE TALK

אחרי כל הטיפים – עדיין לא יודעים לסגור את הלו"ז? תנו לנו לסגור לכם את הקפה:

08:00–10:00: בוקר טוב לעוד יום לימודים שהחל. כדי לפתוח את הבוקר בboost- רציני מומלץ אספרסו כפול או אספרסו קצר.

10:00–14:00: קפה חברתי. החברים נפגשים, או שסתם מרגיש לך בודד עם הקלסר? אפשר להתרענן קצת עם פייסבוק ולצדו קפה הפוך.

14:00–16:00: השעות הקשות. נמנמת החורף או איך שלא תקראו לזה, התחושה שהעיניים סובלות ורק רוצות להיסגר. לעד. זמן טוב להחזיר קצת אנרגיות ולהתאפס עם שחור. חזק. בכוס זכוכית.

16:00–18:00: כמעט הפוש האחרון, לא נותר עוד הרבה אבל אפשר למשוך ממש עוד קצת. אפשר לארגן עוד קפה חברתי או קפה קיטורים. קפוצ'ינו #קלללל

18:00–20:00: לאלו שהתחילו בזריחה – די. נגמר היום, והקפה כבר לא יעלה את הציון. נותר רק להתנחם בשוקו. לאלו שבדיוק התחילו – מוזמנים להתחיל את הרצף מהתחלה.

* אם חשקה נפשך בדרך יצירתית להעלאת הנקודות במבחן, מוזמנ/ת להיכנס לעמוד הפייסבוק "הערת הבודק" ולהתרשם מדרכים לא קונבנציונאליות לגרוף עוד נקודות. בהצלחה.

נגישות