היסטוריה בקטנה
מאת: דניאל רימברג

בין הברקה לקרתגו

נראה שכל סטודנט ממוצע בבאר שבע מכיר את מועדון "הברקה", אך את מקור ההשראה לשמו קצת פחות, אבל הרבה לפני שמישהו חשב לפתוח מועדון בבירת הנגב היה כאן ברקה מפורסם ממנו.

הברקה המפורסם בהיסטוריה הוא לא אחר מאשר חמילקרת ברקה. חמילקרת ברקה היה אחד מהמצביאים המפורסמים ביותר בהיסטוריה, בעיקר בהיסטוריית הקרתגים. קרתגו נוסדה בתור עיר במאה התשיעית לפנה"ס על ידי הפיניקים והייתה אחת המעצמות החזקות בעולם העתיק. למי שתהה, קרתגו החלה בשטחה של תוניס ובשיאה שלטה בחופי הים התיכון ששוכנים בצפון אפריקה, בשטחים גדולים בספרד ובאיים רבים בים התיכון.

חמילקרת ברקה היה מצביא אשר נלחם בצד הקרתגי במלחמה הפונית הראשונה (264–241 לפנה"ס), שהתקיימה בין המעצמה הקרתגית לכוח הרומאי העולה. מלחמה זו נמשכה למעלה מעשרים שנה ונלחמו בה כמיליון חיילים. ניתן להתייחס אליה ולשתי המלחמות הפוניות שהתרחשו אחריה כאל מלחמות העולם של העולם העתיק, מכיוון שהפעם הבאה בהיסטוריה שבה נלחמו בסדר גודל שכזה הייתה רק במאה השש-עשרה. תוצאות המלחמות הפוניות הכריעו הלכה למעשה את גורל העולם שבו אנו חיים היום – צורת הממשל, חוקי המשפט ועוד, אשר לא היו קיימים לו הרומאים היו מפסידים. ברקה לא הפסיד במלחמה הפונית הראשונה, ועד היום הוא נחשב לאחד המצביאים הטובים בהיסטוריה.

#עובדת בונוס: כאשר כבש ברקה את ספרד הוא הקים את העיר הידועה והאהובה – ברצלונה.

#עובדת בונוס 2: את העיר קרטחנה (בספרד) הקימו הקרתגים, והמשמעות שלה היא "קרתגו החדשה". לאחר מכן, במאה השש-עשרה, הוקמה קרטחנה (בקולומביה) על ידי הספרדים.

ההשראה לקרב הממזרים – ספוילר!

כמה שחיכינו בזמנו לפרק תשע בעונה השישית, או בשמו הידוע "קרב הממזרים", קרב של להיות או לחדול, הקרב שהכריע מי ישלוט בצפון. במהלך הקרב יכולנו לראות את כוחותיו של ג'ון סנואו פורצים קדימה אך נהרגים על ידי חציו של רמזי למראה ערימת לוחמים מדממת, כשלמעשה הם נשארו מכותרים בין כוחותיו של רמזי. נראה שג'ון סנואו באמת לא יודע הרבה, כי אם הוא היה לומד היסטוריה הוא היה יודע לא ליפול בפח שטמנו לו. המהלך המשמעותי הזה, מהלך ה"מלקחיים", לקוח מאחד הקרבות החשובים בהיסטוריה, קרב קאנאי, שהתרחש בשנת מאתיים ושש-עשרה לפנה"ס במלחמה הפונית השנייה. במלחמה זו המשיך מאבקם של הקרתגים כנגד הרומאים, רק שהפעם את הקרתגים הוביל אחד המצביאים החכמים והמתוחכמים ביותר בהיסטוריה – חניבעל ברקה (כן, הבן של). ברקה הבן היה במיעוט מספרי מול הרומאים, אך חשב על מהלך מבריק – הוא הציב את כוחותיו החלשים במרכז ואת כוחותיו החזקים בשוליים, כך שכאשר חדרו הרומאים את המרכז הוא איגף אותם בתנועת מלקחיים עם כוחותיו החזקים. זה היה מהלך גאוני ובזכותו ניצח חניבעל את הרומאים והרג כשבעים ושבעה אלף מלוחמיהם. קרב זה הוא אחד הקרבות המפורסמים ביותר בהיסטוריה, גנרלים רבים חיקו אותו, והוא נלמד עד היום בבתי ספר צבאיים.

#עובדת בונוס: חניבעל היה הראשון בהיסטוריה אשר חצה את הרי האלפים עם צבא. לידיעתכם, הוא עשה זאת בחורף. די מרשים, היינו אומרים.

נגישות