היסטוריה בקטנה
מאת: דניאל רימברג

מונדיאל, רבותי

לכבוד המדור האחרון לשנה זו החלטתי לדבר על אחד האירועים החשובים ביותר בתולדות המין האנושי – הלוא הוא ה-מ-ו-נ-ד-י-א-ל. כן, כן, נפל בחלקי הכבוד הגדול לכתוב בזמן המונדיאל, ואני אנצל זאת כדי לתת לכם כמה פרטים שידעתם או שלא ידעתם.

הטורניר שאנו מכירים בשם "מונדיאל" (עולמי) הוא למעשה שם קיצור שהתקבל במהלך השנים לביטוי “Copa Mundial de Futbol” (גביע העולם בכדורגל). המונדיאל הראשון נערך בשנת 1930 באורוגוואי לכבוד מאה שנים לעצמאות המדינה, והוא נקרא בזמנו "גביע ז'יל רימה" (נשיא FIFA, נשיא התאחדות הכדורגל העולמית). המונדיאל הראשון לא באמת היה אירוע כלל-עולמי. השתתפו בו רק שלוש-עשרה נבחרות – שבע מדרום אמריקה, ארבע מאירופה ושתיים מצפון אמריקה. הסיבה לכך היא שבזמנו המסע לדרום אמריקה היה יקר מדי עבור נבחרות העולם ונבחרות אירופה טענו כי אין להן כסף להגיע. הנבחרת שזכתה באותו טורניר בתואר אלופת העולם הראשונה היא המארחת אורוגוואי.

ב-1934 נערך המונדיאל באיטליה, אך מדרום אמריקה הגיעה אליו רק ברזיל. האלופה המכהנת אורוגוואי סירבה להגיע אליו בעקבות סירובן של האירופאיות להגיע למונדיאל שאירחה. במונדיאל הזה זכתה גם כן המארחת (מי אמר שאין דבר כזה יתרון ביתיות?). במרוצת השנים וככל הנראה עם ירידת מחירי האניות והטיסות צמח המונדיאל, וכיום משתתפות בו שלושים ושתיים נבחרות מכל העולם, ולמעשה כל נבחרת בעולם משתתפת בשלב מוקדמות המונדיאל. כיום זהו אחד האירועים החשובים ביותר עלי אדמות.

#עובדת בונוס 1: ב-1942 וב-1946 בוטלו משחקי המונדיאל בעקבות מלחמת העולם השנייה והשלכותיה על העולם.

#עובדת בונוס 2: בשנת 1978 התקיים המונדיאל בארגנטינה בצלו של משטר "החונטה" הדיקטטורי שהעלים כשלושים אלף אזרחים.

#עובדת בונוס 3: גונסאלו היגוואין חייב לי גביע עולם (ושני גביעי קופה אמריקה).

ומה עם רוסיה?

כידוע מונדיאל 2018 מתקיים ברוסיה. אבל מה אנחנו בעצם יודעים על ההיסטוריה הרוסית?

הישות המדינית הרוסית הראשונה הוקמה בחבל הארץ של קייב. היא הוקמה על ידי שבט רוס, שהגיע מאזור סקנדינביה של היום, באזור 880 לספירה, אך בעקבות סכסוכים פנימיים היא התפרקה לכמה נסיכויות. באמצע המאה השלוש-עשרה נכבשה רוסיה על ידי המונגולים ונאלצה לשאת בעול הכיבוש המונגולי כמאתיים שנה. בשנת 1480 איוואן השלישי (איוואן הגדול) הצליח להדוף באופן סופי את המונגולים מאדמת רוסיה. איוואן הרביעי, הידוע בכינויו "איוואן האיום", היה הראשון להכתיר את עצמו כצאר (קיסר) באמצע המאה השש-עשרה ובתקופתו נוצר למעשה מעמד הצמיתים.

השושלת החשובה והמרכזית ביותר ששלטה על האימפריה הרוסית הגדלה והמתרחבת הייתה "שושלת רומנוב". הצאר הראשון לשלוט בה היה מיכאיל הראשון (1613–1645) והאחרון היה ניקולאי השני.

בעקבות מלחמת העולם הראשונה (1914–1918) נחלשה האימפריה הרוסית והחלו לעלות בה רעיונות מהפכניים-קומוניסטיים-מרקסיסטים. בשנת 1917 פרצה המהפכה הבולשביקית בהובלתו של לנין, והיא הפילה את שלטון הצארים אחרי שלוש-מאות שנה של שלטון והקימה את ברית המועצות. לאחר מותו של לנין בשנת 1924 החליף אותו סטלין המפורסם, והוא חיזק את מעמדה ואת כוחה של ברית המועצות. בסוף שנות השמונים החלה ברית המועצות להתפרק והפכה לרוסיה שאנו מכירים כיום.

#עובדת בונוס: פוטין מכהן בתפקיד נשיא רוסיה משנת 1999 ולאחרונה הוא נבחר לקדנציה נוספת. יחי הדמוקרטיה!

נגישות