היסטוריה בקטנה
מאת: דניאל רימברג

מה לספרד בדרום אמריקה?

רבים מכם למדו לדבר ספרדית דרך "קטנטנות", "המורדים" או במהלך הטיול הגדול בדרום אמריקה, אבל האם אי פעם עצרתם לחשוב מדוע מדברים ספרדית בדרום אמריקה?

הכול התחיל בשנת 1492 כאשר האימפריה הספרדית בראשות פרננדו השני ואיזבלה הראשונה החליטה לשלוח בחור אלמוני בשם כריסטופר קולומבוס לחפש נתיב להודו. אך קולמבוס, כמו שאנחנו יודעים, הגיע ליבשת אמריקה במקום. הספרדים הגיעו לחופי ארגנטינה לראשונה בשנת 1516 מכיוון שחיפשו בה כסף וזהב, ולכן גם הנהר בבואנוס איירס נקרא “Rio de la Plata” (נהר הכסף). הספרדים החלו לכבוש את היבשת, לדכא את התושבים וגם להנחיל את שפתם על המקומיים. בשנת 1810, כאשר הגיע שמועות לארגנטינאים כי מלך ספרד נפל במלחמה נגד נפוליאון הצרפתי, החליטו הארגנטינאים להקים מועצה לשחרור דרום אמריקה. תחילה שוחררה ארגנטינה ועצמאותה הוכרזה בתשעה ביולי, 1816. שנה לאחר מכן המפורסם מבין המשחררים, חוסה דה סן מרטין הארגנטינאי, חצה את האנדים ושיחרר את צ'ילה ואת פרו משלטון הספרדים. לכן העיירה שחלקכם מכירים בדרך מברילוצ'ה לפוקון נקראת "סן מרטין דה לוס אנדס". מאז ועד היום למעשה שוררת בדרום אמריקה בכלל ובארגנטינה בפרט איבה מסוימת כלפי הספרדים.

#עובדת בונוס: בארגנטינה למילה גאז'גו (Gallego) יש שתי משמעויות – ספרדי ומטומטם, עד כדי כך הם שונאים ספרדים.

#עובדת בונוס 2: הסיבה שברזיל היא המדינה היחידה בדרום אמריקה שמדברים בה פורטוגזית היא מכיוון שאותה כבשו הפורטוגלים.

#עובדת בונוס 3: 1492 היא גם השנה שבה גורשו יהודי ספרד מהמדינה.

מדריד-ברצלונה

כולנו מכירים את ה"סופר קלאסיקו" – המשחק בין שתי היריבות המושבעות, ברצלונה וריאל מדריד, אבל האם אי פעם תהיתם למה זוהי יריבות קשה כל כך אף על פי שזהו בכלל לא דרבי?

היריבות העמוקה בין קטלוניה, חבל הארץ שבו נמצאת ברצלונה, לבין קסטיליה, חבל הארץ שבו נמצאת מדריד, התחילה לפני כמה מאות שנים. "בית ברצלונה" (קטלוניה) הפכה למדינה עצמאית בתחילת המאה האחת-עשרה וזכתה לאוטונומיה מבית בורבון הצרפתי. תושביה הפכו את האזור למדינה בעלת מסורת, שפה, דגל ולאום אשר שייכים רק לה. בשנת 1714 פליפה החמישי, מלך ספרד הקסטיליאני, כבש את קטלוניה וסיפח אותה לממלכתו. הקטלונים "זכו" לאורך השנים ליחס קשה מצד השלטון הקסטילינאי, עד כדי כך שבמלחמת האזרחים הספרדית (1936–1939) היא הופצצה בתמיכת משטרו של הרודן הקסטיליאני פרנסיסקו פרנקו. לאחר שכבש את קטלוניה בשנת 1939 הוא עצר את מנהיגי קטלוניה, הרג אותם ואסר על שימוש בסממנים קטלונים (דגל, שפה, תרבות). עד היום שורר מתח בין מדריד, שמייצגת את ספרד, לקטלוניה, ורבים מתושבי קטלוניה עדיין נאבקים על עצמאות האזור.

#עובדת בונוס: בכל משחק של ברצלונה ניתן לשמוע מחיאות כפיים ולעתים קרובות גם שריקות בוז בדקה ה-17:14 של המשחק לציון כיבוש קטלוניה בשנת 1714 ושאיפתה לעצמאות.

#עובדת בונוס 2: בשנת 1936 נשיא מועדון הכדורגל ברצלונה דאז, ז'וזפ סוניול, נאסר ונרצח על ידי חייליו של פרנקו, הרודן הספרדי.

#עובדת בונוס 3: מועדון הכדורגל ריאל מדריד הוקם בשנת 1902 בשם Club Español de Madrid, אך בשנת 1920 אומץ על ידי מלך ספרד אלפונסו השלוש-עשרה ובכך שונה שם המועדון לריאל (מלכותי) מדריד.

נגישות