היסטוריה בקטנה
מאת: דניאל רימברג

אלכסנדר ינאי, פינת יוחנן הורקנוס

בהיותנו סטודנטים שגרים בשכונה ד' או בשכונות אחרות יוצא לנו להסתובב לא מעט ברחובות ובסמטאות שכונה ד' בדרכנו לאוניברסיטה, לפאב, לחברה או למרכז גילת. אנחנו הולכים ברחובות המוכרים לנו כל כך, אבל האם אי פעם תהיתם בנוגע לקשר בין רחובות השכונה?

אלכסנדר ינאי היה אחד המלכים והכוהנים הגדולים של שושלת החשמונאים בזמן תקופת הבית השני (103–76 לפנה"ס). הוא היה בנו של יוחנן הורקנוס הראשון (לא עליו נדבר) והיה השני מבית חשמונאי שהכתיר את עצמו ל"מלך". לאחר מות אחיו, יהודה אריסטובולוס, נשא לו לאישה אלכסנדר ינאי את אשת אחיו, שלומציון ה-מלכה (בה' הידיעה). בזמן כהונתו עסק אלכסנדר ינאי (כמו אלכסנדר הגדול) במלחמות ובכיבושים רבים. מצד אחד הוא היה מלך צבאי מוצלח ביותר, ומצד שני בזמן כהונתו הייתה הארץ שרויה במעין מלחמת אזרחים בין הפרושים והצדוקים ובין החיילים העייפים מריבוי הלחימה.

לאחר מותו ירשה אותו שלומציון והיא חלקה את המלכות עם בנו, יוחנן הורקנוס השני. זמן המלוכה של הורקנוס לא היה ארוך מאוד – הוא ואחיו הסתכסכו ורבו ביניהם על ירושת הממלכה (ממש משחקי הכס). הורקנוס בניסיון לצבור כוח חבר לנבטים (מוכר לכם מאיפה שהוא?) וביחד הם צרו על ירושלים בשנת 64 לפנה"ס. אבל הורקנוס עשה טעות גדולה מאוד – הוא לא השכיל לחדש את יחסיו עם הרומאים אשר שלטו באזור, והם בראשות פומפיוס כבשו את ירושלים במטרה להשכין שקט בממלכה החשמונאית. הנקודה הזאת בעצם מסמנת את ראשית התקופה הרומית בארץ ישראל ואת הדעיכה של ממלכת החשמונאים.

#עובדת בונוס: במקביל לתקופה זאת מתרחשת אחת התקופות המרתקות ברומא – המלחמה בין יוליוס קיסר לפומפיוס, שלטון הדיקטטורה של קיסר ורציחתו המפורסמת.

כשהיא שומעת רגאטון אז פתאום בא לה לרקוד

בבן גוריון כולם כבר מכירים את סגנון המוזיקה הלטיני, ואין מסיבה טובה בלי כמות שירי רגאטון נכבדת. אתם בוודאי מכירים את "Despacito", אבל עד לפני שנים ספורות אנשים בישראל לא ממש ידעו מה זה "רגאטון" ואף נרתעו מהסגנון ומהקצב המשונה והלא מוכר. עולם הרגאטון היה שמור אך ורק למעריצי הסגנון והיה קשה מאוד למצוא מסיבות רגאטון בארץ.

"מהפכת הרגאטון", הגיעה לארץ ככל הנראה עם החבר'ה שחזרו מהטיול בדרום אמריקה, והיא משום מה מתחברת להרבה אנשים עם ארגנטינה. למעשה החיבור שגוי, שכן המוזיקה שמזוהה עם ארגנטינה היא ה-Cumbia, בעוד שהרגאטון התחיל בפוארטו ריקו בשנות התשעים המוקדמות על ידי DJ Playero ו-DJ Nelson. הסגנון נולד למעשה בתור מוזיקה מחתרתית לכל דבר, והרגאטון ביסס את מעמדו בפוארטו ריקו רק בשנת 2003, כאשר פוליטיקאי מקומי החליט לפנות לקהל הבוחרים הצעיר דרך קמפיין בחירות המלווה במוזיקת רגאטון. בשנת 2006 קיבל הרגאטון מעמד רשמי כאשר חברת המשקאות "פפסי" לקחה את Daddy Yankee לתפקיד פרזנטור לפרסומת. עם הזמן עולם הרגאטון החל לצאת מפוארטו ריקו ולהתפתח במדינות כמו קולומביה, ארה"ב, ונצואלה ואחרות.

#עובדת בונוס: לא הרבה יודעים אבל "ארבעת אבות הרגאטון" הם Daddy Yankee, Don Omar, Wisin ו-Yandel (כולם מפוארטו ריקו).

#עובדת בונוס 2: אחת הפריצות הגדולות של הרגאטון לעולם המערבי הייתה בסרט "מהיר ועצבני 5" עם השיר Danza Kuduro של Don Omar (שגם שיחק בסרט).

נגישות