היסטוריה בקטנה
מאת: דניאל רימברג

כולנו הולכים אליה בכל בוקר, כביכול, בגללה אנחנו לומדים קשה מאוד במהלך השנה, או רק בתקופת מבחנים, והיא הסיבה המרכזית שבזכותה אנחנו גרים כאן ונהנים מכל הטוב והשפע שיש לה להציע. אנחנו אוהבים אותה ומצד שני אוהבים להתלונן עליה, אולי זה מכיוון שאנחנו תופסים אותה כדבר מובן מאליו. אבל האם אי פעם עצרתם לחשוב על זה ולתהות על קיומה, איך היא נוצרה ולמה לעזאזל היא קיימת?

מקור המילה אוניברסיטה הוא במילה הלטינית Universitas, שפירושה הוא "גילדה", אגודה של בעלי מקצוע. Universitas הוא חלק ממונח רחב יותר שמשמעותו "קהילת המורים והחוקרים" ושקוצר בימי הביניים לאוניברסיטס. אמנם האקדמיה הראשונה שאנו יודעים עליה נוסדה בשנת 387 לפנה"ס על ידי אפלטון, אך המוסד כפי שאנו מכירים אותו כיום הופיע במאה העשירית והגיע לשיאו במאה השתים-עשרה.

אולי תופתעו לשמוע, אבל האוניברסיטה בראשיתה צמחה מתוך המנזרים הנוצריים. עקב התפתחות הנצרות והרצון של כלל העם ללמוד את הדת היה צורך בפיתוח של משהו חדש. עד שלהי המאה העשירית כדי לעסוק בתיאולוגיה (חקר הדת) אדם היה צריך לדעת לטינית, ומאז נוצר ההכרח לרכוש ארגז כלים פילוסופיים כדי לגשת חזרה לכתבי הקודש ולנסות להבין אותם. לאור זאת עלה מתוך המנזרים והכנסיות גוף חדש – האוניברסיטה. תחילה במשך התואר הראשון, שנמשך כשבע שנים, הסטודנטים היו צריכים ללמוד את שבעת "הליבר-ארטס": שפה, רטוריקה, לוגיקה, אסטרונומיה, תורת המספרים הבדידים, המוזיקה והגיאומטריה. לאחר מכן במשך שנתיים הסטודנט היה לומד את ה"מאגיסטרט" (תואר שני) כדי שיוכל ללמד, ורק לאחר מכן יכול היה ללמוד את התואר השלישי, ובו ניתן היה ללמוד תיאולוגיה, משפטים או רפואה. במרוצת השנים האוניברסיטאות הפכו לגוף חזק, התנתקו מהכנסייה, והפכו להיות לאחד הגופים היציבים ביותר בהיסטוריה האנושית.

עובדת בונוס: מחאות רבות בהיסטוריה צמחו דרך האוניברסיטאות. בשנת 1968 בצרפת פרצה שביתה של אוניברסיטאות כנגד הממשל ואף הגיעה לעימותים אלימים עם המשטרה.

עובדת בונוס 2: באוניברסיטה שבאורוגוואי ישנה מחלקה להיסטוריית הכדורגל העולמי.

כולנו מתוחכמים

כיאה לכל מקום חברתי ובטח שבאוניברסיטה מסתובבים בינינו מאות אם לא אלפי סטודנטים שבטוחים שהם הכי חכמים, הכי מתוחכמים והכי יודעי דבר, או כמו שאומרים באנגלית "Sophisticated". אלה החבר'ה המעצבנים שתמיד יהיה להם מה להגיד, והם תמיד בטוחים שהם יודעים הכול. הם כמובן בטוחים שהם מקוריים ושהם הראשונים לגלות ולהבין את העולם, האומנם?

אז זהו שלא, הראשונים (או לפחות הראשונים שידוע לנו עליהם) היו הסופיסטים או אנשי זרם הסופיזם, שמשמעותו היא "אני חכם". זו הייתה קבוצה של מורים פרטיים ומכובדים ביוון העתיקה שלימדו את תורת השכנוע, הנאום והוויכוח (מעצבנים, כבר אמרתי?). הם האמינו שהאדם אינו יכול להגיע לאמת מכיוון שכל אדם מושפע בצורה שונה מדברים שונים והוא למעשה אינו אובייקטיבי. הם עסקו בשאלות פילוסופיות רבות, למשל, האם החוק האנושי הוא מעל חוקי הטבע (החזק שורד) או שמא ההפך? הם חקרו את האדם, את החברה ואת הפוליטיקה דרך ויכוחים פילוסופיים. בקיצור, המתוחכמים של היום, לא המצאתם את הגלגל.

עובדת בונוס: על הסופיסטים אנחנו יודעים לא מעט דרך כתביו של אפלטון, שבכלל התנגד לדעותיהם.

נגישות