היסטוריה בקטנה
מאת: דניאל רימברג

בין הפורום לרומא

כל סטודנט בבן גוריון ובטח כל באר שבעי שמע על מועדון "הפורום" המהולל. כל כך הרבה שמועות נכונות ושקריות כאחד מסתובבות על המועדון, כשלמעשה מדובר באחד המועדונים המצליחים ביותר בארץ. השאלה החשובה ביותר היא – האם אתם באמת מכירים את "הפורום"?

הפורום המקורי הוא למעשה אחד האזורים החשובים ביותר בשטח האימפריה הרומית ובשטח העיר רומא עצמה. הפורום שימש בתור המרכז החשוב ביותר לאספות עם, לתהלוכות דתיות ולתהלוכות ניצחון. בנוסף היו מתקיימים בפורום הרומאי דיונים בבתי משפט פומביים וקרבות גלדיאטורים מרהיבים. הפורום הראשון הוקם על ידי רומלוס והוא נקרא "פורום רומאנום", וחשוב להבין זאת מכיוון שבהמשך ההיסטוריה נבנו פורומים נוספים. הפורום הוא לב לבה של העיר רומא וניתן לראות שרידים שלו גם כיום.

#עובדת בונוס: הפורום היה ממוקם בתוך הפומריום, שהוא למעשה השטח הקדוש שמקיף את העיר רומא. לתוך שטח זה אסור היה להכניס כלי נשק (כביכול).

#עובדת בונוס 2: במרוצת השנים הפך המונח פורום לתיאור של מקום אשר נערכים בו דיונים ציבוריים – כמו "פורום תפוז".

#עובדת בונוס 3: העיר רומא של ימינו היא עיר מיוחדת באופן הבנייה שלה. ברומא לא הרסו מבנים אלא בנו מבנים על גבי מבנים (פחות או יותר החל מ-750 לפנה"ס), ולכן היא מקור ארכיאולוגי משמעותי. יתר על כן, נכון להיום רק כחמש-עשרה עד עשרים אחוזים משרידי העיר נחפרו והתגלו.

אהבה אפלטונית – האם היא באמת קיימת?

מכירים את הזוג הזה בכל חבורה שהם בעצם לא זוג? כולם רואים את המתח המשוגע ביניהם ומבינים שהם אמורים להיות ביחד, אבל הם בעולם אחר. "הוא כמו אח בשבילי, אני לעולם לא אוכל להיות אתו", "אני אוהב אותה אהבת אמת, אבל אהבה אפלטונית". אז גם הם וגם אתם ככל הנראה תופסים את הביטוי "אהבה אפלטונית" לא כפי שהתכוון המשורר.

למען האמת, הביטוי "אהבה אפלטונית" נטבע אך ורק במאה החמש-עשרה על ידי מרסיליו פיצ'ינו מפירנצה, איטליה, והוא בכלל שם נרדף ל"אהבה סוקרטית". למה סוקרטס, אתם שואלים? מכיוון שהביטוי נלקח מתיאוריו של אפלטון ליחסים שבין סוקרטס לאלקיביאדס ביוון במאה החמישית לפנה"ס (כן, כן, הביטוי במקור בכלל מתייחס לאהבה שבין שני גברים). אבל "אהבה אפלטונית" בכלל לא מתארת מערכת יחסים של אהבה ללא רצון למימוש פיזי, אלא מערכת יחסים שלמרות המתח המיני העז מתועלת דווקא למישור השכלי והרוחני של האדם אשר בו אנו חושקים. לכן למעשה "אהבה אפלטונית" היא ביטוי למערכת יחסים שיש בה לא מעט מתח מיני אבל הבסיס שלה אינו ארוטי אלא רוחני ושכלי. אז פעם הבאה שהזוג הזה בחבורה אומר לכם: "אנחנו רק ידידים, אנחנו אוהבים 'אהבה אפלטונית'", תגידו להם שיפסיקו לבלבל את השכל.

עובדת בונוס: אלקיביאדס היה מצביא ומדינאי אתונאי, וככל הנראה היה אחת הדמויות השנויות במחלוקת בהיסטוריה היוונית. הוא היה אחד הגיבורים החשובים והמרכזיים ביותר במלחמה הפלופונסית שהתרחשה בין אתונה לספרטה בסוף המאה החמישית לפנה"ס. הוא דמות שנויה במחלוקת מכיוון שבמהלך המלחמה זגזג אין-ספור פעמים בין הצדדים הלוחמים למרות היותו אתונאי, ובכל פעם גרם לנזק רב לצד שהיה נגדו.

נגישות