הייטקיסט לעתיד
מאת: נתנאל סימקין , עורכת עדן גבע , מדור: קריירה

ריאיון על הדרך בה סטודנט למדעי המחשב עבר בצאתו מהלימודים ועד עכשיו. כעת, דורון בלייברג הוא מנהל בכיר בחברת Telecom ECI. תקראו, אולי תלמדו כמה דברים לדרך.

הקשיבו, הקשיבו – אם המילים תכנות וסייבר עושות לכם פרפרים בבטן, אם מלידה אתם מקלידים בעיניים עצומות וחולמים על קוד בינארי כמו במטריקס ואם יש לכם פוסטר של
ביל גייטס מוקף בלבבות בחדר – הכתבה הבאה בשבילכם. היי-טק, המילה הכי סקסית שיש כיום בשוק העבודה, וגם המקצוע החם ביותר בשוק (והמשכורת בהתאם) מציע מגוון רחב של תפקידים ותחומים שניתן להפוך לקריירה. בשביל זה אני כאן, בשביל לתת לכם, כל המתלבטים או הסטודנטים להנדסה שלא זוכרים מה זה לישון בתקופת המבחנים, טיפים איך להגיע מוכנים ליום שאחרי הדיפלומה וכמובן איך להגיע הכי רחוק בעולם ההיי-טק הישראלי.

בשביל להכניס אתכם לעולם החדש והמופלא הזה, יצרתי קשר עם דורון בלייברג, מנהל תחום בכיר בחברת Telecom ECI ,על מנת שיחלוק את 15 שנות הניסיון שלו בתחום ויכין אתכם, דור העתיד, לקריירה בעולם ההיי-טק.

''התחלתי בתור סטודנט למדעי המחשב'', מספר דורון וממשיך, ''לאחר שעברתי תהליכים בקריירה החל בתפקיד איש צוות, דרך תפקיד ראש צוות וכלה בתפקידי היום – מנהל של מספר קבוצות המתרכזות בשני תחומי עיסוק. התחום הראשון מתמקד בתחום הראוטרים של רשתות האינטרנט ומכלול השירותים שהם מספקים. לא ראוטרים ביתיים," מדגיש דורון, ''התחום השני הוא סוג של מוצר כמו cloud, אשר מספק שירותי אחסון מידע והמיפוי שלו ללקוחות גדולים אשר מקבלים את השירותים ש-ECI מציעה כמו בזק, הוט וחברות סלולריות שונות''.

איך הכול התחיל, איך ידעת שזה התחום בשבילך?

''בגדול, זה משהו שהיה ברור לי מגיל קטן. ידעתי שאני הולך לעסוק בתחום המחשבים וההיי-טק, לכן התלבטות לא הייתה לי. הלכתי עם הלב וידעתי שלשם אני שייך,'' מספר דורון בביטחון. ולמי מתאים התחום? אילו תכונות מחפשים בסטודנטים שרוצים להיכנס לתחום?
''דבר ראשון, שלדעתי הוא בין החשובים ביותר, התחום הזה מיועד לאנשים שאוהבים ללמוד ובעלי יכולת למידה עצמאית. התחום של ההיי-טק והסייבר הוא כל כך גדול שאי אפשר להקיף את כולו. כל אחד יכול להיות מומחה במקומות שהוא מתמקצע בהם, אבל כל הזמן צריך להמשיך ללמוד ולהתעדכן, כי קצב ההתקדמות לא נגמר בעולם הדינמי והמתפתח הזה. תכונות נוספות, שבלעדיהן קשה לשרוד בתחום, הן ליהנות מהדרך ולהתמיד. הרבה פעמים אתה נתקל בהמון קושי בעשייה. נכון שיש סיפוק שהמוצר
רץ ועובד ללא תקלות, תוך כדי שמיליונים משתמשים בו. אבל חשוב מאוד ליהנות מהדרך עצמה, היא לא קלה אבל מי שמקבל סיפוק מזה – מתקדם''. דורון מציין תכונה נוספת שהיא קריטית לדעתו – עבודת צוות.

''לדעת לעבוד בצוות, בשביל להתקדם ולהתפתח בתחום היא תכונה מאוד חשובה. אין ספק שאדם יכול להצליח לבדו בעבודה, אבל בצוות הדברים מאוד מתעצמים. הצוות מסייע בעשיית סיעורי מוחות, נתינת רעיונות זה לזה, למידה אחד מהאחר והפרייה הדדית. בלי זה מאוד קשה להתקדם בתחום''.

למי שחשב שיהיה לו קל בתחום ההיי-טק שיחשוב שוב, אבל דורון מספק טיפים חשובים לעתיד.

''ישנם מספר דברים חשובים מאוד בשביל להתמודד עם הקשיים במקצוע, הראשון, שהוא די בסיסי לדעתי, תמיד לנסות להיות הכי טוב ולהצטיין בכל מה שעושים. זה אולי נשמע בנאלי, אבל מי שרוצה להתבלט צריך לבוא בגישה חיובית ולעשות את המיטב שלו גם במשימות הבסיסיות והבנאליות ביותר. דבר זה בא לידי ביטוי, בטח ובטח בתחילת הדרך כשמקבלים משימות שהן יותר התחלתיות. שאף אחד לא יצפה שביום הראשון יגידו לו שהוא אחראי על כל המערכת, אז חשוב לתת הכול בכול מה שנותנים לך ולהתייחס לזה בשיא הרצינות בשביל להוכיח את עצמך. לא להתבייש לשאול שאלות וכמה שיותר מהן, אני אוהב ששואלים כי זה מראה לי שהאדם רוצה לדעת ולהצליח בראייה רחבה ככל
האפשר בכל משימה שאתן לו''.

קושי נוסף, שהוא משמעותי לא פחות, נוגע לקבלה לעבודה ואיך לבוא מוכן אליה.

''הטיפ הכי חשוב שאתן לזה, הוא לעבוד בבית. כיום יש מסגרות שונות, שניתן ללמוד בהן על ידי עשיית פרויקטים שונים, פיתוח אפליקציות באנדרואיד ועוד אלפי פלטפורמות שניתן להראות ולהוכיח שיש לך ידע בתחום ועשית דברים''.

טיפ מרכזי שדורון מדגיש לקראת ראיונות העבודה הוא, ''היום אם מישהו יגיע אלי לריאיון עבודה ויגיד לי שמחשבים זה כל עיסוקו בחיים, מבלי שהוא אפילו לא עשה פעם אחת איזו יוזמה אישית שהוא עשה בעצמו, זה ייראה בעיניי כלא רציני. זה אחד המסננים המרכזיים שלי – אין לי ספק שמי שמגיע אלי לריאיון אוהב את התחום אבל כל עוד לא עשית משהו בעצמך, בנית, תכננת, פיתחת משהו, כנראה שזה רק תחביב עבורך ולא מקצוע. אנחנו מראיינים לא מעט מאוניברסיטאות וממקומות אחרים, וכשאני
מראיין אנשים מאותה אוניברסיטה. כולם מספרים לי על אותם הפרויקטים שהם עשו ואותם הדברים שלמדו. אני מחפש יותר מזה, את הערך המוסף, את היצירתיות – וזאת הדרך להשתלב בתחום וללמוד''.

 

יש לך מסר לסטודנטים?

''תאמינו ותצליחו והכי חשוב לא להתייאש כי רק ככה באמת מגיעים רחוק''.
אז סטודנטים יקרים, כל מי שמעוניין בתחום ההיי-טק. הלימודים שלכם לא הולכים להיגמר לאחר התואר, אלא יימשכו לאורך הקריירה שלכם.

והטיפ הכי חשוב שדורון נתן הוא שאם אתם רוצים להוכיח מה אתם שווים – עכשיו זה הזמן לעשות את זה.

נגישות