החוג הבאר-שבעי
מאת: דיקלה קציר

בין רצף הקורס-מטלה-מאמר-תרגול שצפוי לנו בחודשיים הקרובים תוכלו ללמוד דברים חדשים לא באוניברסיטה ולגמרי בחינם. איך? תכירו את חוגי הקח-תן המקומיים

תמיד רצית להתנסות בקרב מגע? לגלגל עלי גפן כמו סבתא? אולי למסוק זיתים ברחבי האוניברסיטה? קבוצת הפייסבוק "חוג קח תן – באר שבע" מונה כבר למעלה משלושת אלפי חברים, ובה מפורסמות בכל יום הצעות ובקשות לסדנאות חדשות. בין חברי הקבוצה תמצאו סטודנטים, בעלי עסקים ואת תושבי העיר. לאחרונה אף החלו לעלות בקשות לפתיחת שלוחות בערים נוספות. בדקנו איך הכול התחיל, איך ניתן להשתתף ומה צפוי לעתיד.

בעלות החזון

מדובר בסיפור הצלחה של שלוש סטודנטיות המתגוררות בבאר שבע – גלי עזר, שלומדת בתכנית שבילים במכללת קיי, נועה כהן, שסיימה שנה שלישית בלימודי עבודה סוציאלית בבן גוריון וכיום לומדת בתכנית מנדל, ויעל כהן, סטודנטית לעבודה סוציאלית בבן גוריון. שלושתן השתתפו בתכנית "בוחרים מחר" של הסוכנות היהודית ומפעל הפיס. במסגרת התכנית התבקשו להקים מיזם כדי לענות על אחת ממטרות התכנית: לקדם יזמות מקומית חברתית ולעודד מנהיגות צעירה. הרעיון המקורי לחוגים הגיע מההבנה שלכל אחד יש את היכולת לשתף אחרים ולהעשיר בתוכן ובמידע, ואם תהיה לכך פלטפורמה מתאימה אז ההיענות והביקוש יהיו בהתאם. בהתחלה הכיוונים היו שונים. נועה מספרת שהרעיון הראשוני שלה היה בכלל ליצור מסגרת קולינארית שבה אוכלוסייה מבוגרת תוכל ללמד קהל צעיר יותר איך לבשל. "בהתחלה הכנו קוסקוס, והשתתפו במפגשים בעיקר חברים משותפים", מוסיפה גלי כשמשתפת על התגובות שקיבלו לאחר מפגשי הפיילוט. באותו הזמן הן הבינו שיש מקום להתרחב לאפיקים נוספים, מה שנתן להן את הביטחון ואת האישור לפתוח את הקבוצה באופן רשמי. כל זאת כאשר מדובר ביצירה של "שפה כללית, לא מכוונת לקהל יעד ספציפי או לחיבור מסוים" לדברי נועה. כיום יוזמות הקבוצה מסכימות על מטרת העל: לייצר ערוצים חדשים ומגוונים של תקשורת ופשוט לחבר בין אנשים.

למה דווקא קבוצה בפייסבוק?

"רצינו לגרום לכך שההרשמה לחוגים תהיה נוחה, כאשר הרעיון של הקבוצה מההתחלה היה שהכול יהיה חינם", מספרת נועה. הפייסבוק הוא כלי נפוץ, מהיר ובעיקר נגיש, מה שעונה על אחת המטרות העיקריות שהציבו היוזמות – שיתוף פעולה טבעי ויצירת חיבור חדש בין אנשים זרים. בהתחלה כדי לבחון את מידת ההדדיות בקבוצה התבקשו משתתפים בסדנה לפתוח סדנה משלהם, וזאת כשלושה חודשים לאחר השתתפותם בסדנה אחרת, אך הבנות הבינו שהדבר עלול להוות מכשול. "אנשים נרתעו, לא כולם ידעו מה הם יכולים להעביר או שלא היה להם את הביטחון ביכולות שלהם להעביר סדנה בעצמם", מספרת גלי. לאחר שהוסרה ההתחייבות "נפרץ המעגל", ואחרי שאנשים השתתפו בסדנאות הם הרגישו בנוח להעביר חוגים בעצמם. בנוסף, לדעתה של גלי, ככל שבדיקת היענות של יוזם פוטנציאלי הדהדה יותר בקבוצה הדבר גרם לביטחון בהצעת סדנאות נוספות ולהירתמות לבקשות שעלו לסדנאות ספציפיות.

איך זה מתנהל?

כל סדנה יכולה להיפתח על ידי כל אחד ואחת מחברי הקבוצה "חוג קח תן – באר שבע". נועה וגלי מדגישות שהתפקיד שלהן הוא מאחורי הקלעים, מאחר שהקבוצה מתנהלת כקהילה מתפקדת ומתחזקת את עצמה. הסדנה יכולה להיפתח בשתי דרכים עיקריות; האחת היא על ידי בקשה לסדנה, ובה כל אחד מחברי הקבוצה יכול להעלות דרישה לסדנה בכל תחום שהוא, כאשר חבר קבוצה יכול להציע את עצמו לתפקיד מעביר הסדנה. הדרך השנייה היא בבדיקת היענות. כל חבר בקבוצה שחפץ לשתף מידע ולפתוח סדנה בודק היענות ראשונית בקבוצה, כך שככל שיש יותר "באזז" סביב פוסט שמתבטא ביותר תגובות ויותר היענות של חברי הקבוצה, כך יוזם הסדנה מקבל ביטחון ומעין אישור לתכנן את הסדנה לפי התפיסה שלו ולפי האופן שהוא רואה לנכון להעבירה.

בדרך כלל אחרי שפוסט הופך למדובר ופופולארי בקבוצה מנהלות הקבוצה שולחות הודעה ליוזם הסדנה ועוזרות לו להתקדם. לצורך כך לרוב עליו לפרסם פוסט ברור עם פרטי הסדנה וליצור ערוץ תקשורת פתוח עם אלו שנרשמו לסדנה. "הקבוצה היא פלטפורמה, אבל מי שמנהל את הסדנה הם האנשים בקבוצה, והיוזמים יכולים לקבוע איך הם רוצים שתיראה הסדנה", מבהירה נועה.

"בהתחלה נושא הסדנה נשמע לי מופרך, והתהודה סביב בדיקת ההיענות לסדנה ממש הפתיעה אותי", מספרת מיכל מור, אחת מחברות הקבוצה ויוזמת סדנת צביעת שיער. במקרה שנגמרים המקומות לסדנה נפתחת לעתים סדנה נוספת במועד אחר. "אני לא רואה איך זה יכול להיגמר. יש ביקוש תמידי, ואם עושים סדנה בנושא מסוים, במיוחד אם היה לה ביקוש והייתה מוצלחת, זה צריך לעודד אחרים לפתוח עוד אחת", אומרת ליאל, ממשתתפות סדנת צביעת השיער של מיכל. במציאות הדבר אכן מעודד אחרים לפתוח סדנאות נוספות עבור אלו שלא הספיקו להתנסות בה. על כל פנים ברוב הסדנאות נפתחות רשימות המתנה, כך שבמקרים רבים גם אם נגמרו המקומות עדיין תוכלו להשתתף בה.

מנהלות הקבוצה מדגישות שזוהי קבוצה ללא מטרות רווח. מדובר בשיתוף מידע חינמי, כך שהתמחור שקוף וברור. במקרה שנדרשים מצרכים לסדנה מעביר הסדנה גובה כסף בעלות המצרכים בלבד (בפיקוח מנהלות הקבוצה), כך שאין צד מרוויח וצד מופסד. כאן בא לידי ביטוי חיסרון אשר אתו עדיין מתמודדים חברי הקבוצה. אי לקיחת התשלום עבור הסדנה מאפשר לאנשים לבטל את השתתפותם בסדנה שעות ספורות קודם לקיומה, ללא מחויבות. "זה האתגר הכי גדול שלנו", מודה נועה, "אם בהתחלה האתגר היה לגייס אנשים היום האתגר זה נושא הביטולים".

והיד עוד נטויה

מנהלות הקבוצה לא ציפו לכזאת תהודה והן מתפלאות מהתוצר שהשיגו עד כה. מבחינתן הקבוצה היא רק הפלטפורמה. המרכז של הקבוצה הוא המשתתפים והרצון שלהם להשתתף בה ואף לתרום מידיעותיהם. "החיבור והנתינה הבלתי מתיימרת הזאת הם דבר מדהים", מסכמת נועה.

מנהלות הקבוצה עמלות בימים אלה על ייעול אופן הרישום לסדנאות שלעתים מתמלאות מהר מדי וכן על איתור עוד מקומות לסדנאות ברמה מקצועית כמו חדרי סטודיו וחדרים עם ציוד מתקדם, והן אף שוקלות להיענות לבקשות לפתיחת שלוחות נוספות של המיזם. בינתיים אתם מוזמנים להצטרף לקבוצה "חוג קח תן – באר שבע", להשתתף בסדנה ואפילו ליזום אחת כזאת בעצמכם.

נגישות