הבירוקרט 569
מאת: ארנון זלמנוב

מכבים את האורות

הנחתם שאחרי שנה של כתיבה על חשבונות ובירוקרטיה אני אפתח עור עבה לנושא? חשבתם שחשבון חשמל מנופח לא יוביל אותי להתמוטטות עצבים באמצע שיעור? אז חשבתם. כמו רבים אחרים, גם אני והשותפים שלי קיבלנו חשבון חשמל אסטרונומי לתקופה של מרץ–אפריל. בשעה שאני מתכנן איך לשרוף את תחנת הכוח בכניסה לעיר, שמתי לב למשהו מוזר בחשבון של ינואר–פברואר. ליד הרובריקה של סוג הקריאה היה כתוב "הערכה".

אז מה זאת ההערכה הזאת? חברת חשמל מסיבותיה שלה לא שולחת נציג שיבדוק כל מונה פעם בחודשיים. ועל כן פעם בכמה תקופות יוצא שהדירה שלכם היא בין אלו שלא נשלח אליהן נציג וחברת החשמל מעריכה את הסכום שעליכם לשלם. על בסיס מה הם מעריכים? על בסיס ממוצע צריכה שנתי. באופן לא מפתיע, בחורף אנחנו צורכים יותר חשמל, ולכן התבססות על ממוצע שאר השנה הרבה פעמים גורם להערכת חסר של כמות החשמל שבה השתמשתם. בתקופה שלאחר מכן חברת החשמל תשלח נציג שיבדוק את המונה והיא תקזז את ההפרש בין ההערכה לבין המדידה.

יש בעיתיות עם הנושא הזה מאחר שיש מאתנו המתכננים את ההוצאות שלנו מחודש לחודש ולא יכולים לשלם פתאום סכום ענק של כסף. גם לבעיה הזו יש פתרון. כל שעליכם לעשות הוא לגשת למונה של הדירה שלכם ולבדוק מה המספר שהוא מציג. את המספר המדויק אתם יכולים לשלוח לחברת החשמל באפליקציה שלהם או למסור בטלפון כדי לקבל את החשבון העדכני ביותר. אם אתם עדיין מרגישים שמדובר בצריכה גבוהה מזו שציפיתם לה, אתם יכולים להזמין טכנאי (בתשלום) שיבדוק את המונה שלכם.

לצערנו, לָרוב הקריאות של חברת החשמל אכן מדויקות, ואנחנו מגלים שפשוט התפרענו קצת עם השימוש שלנו. את כל הדיון של מפזר חום מול מזגן אפשר לשמור לחורף הבא, אבל לקראת הקיץ כן מומלץ מאוד להתחיל להשתמש בטיימר על המזגנים שלכם. בינינו, אתם לא באמת צריכים מזגן שיעבוד שבע שעות בזמן שאתם ישנים. תכוונו טיימר שיכבה אותו כשעה אחרי שאתם הולכים לישון, ותראו שצריכת החשמל שלכם תרד במהרה.

לפני שאני חותם את הטור האחרון שלי, יש לי עוד הצעה קטנה לתת. כשאתם נכנסים לדירה חדשה, תוסיפו את השאלות הבאות לרשימה שלכם. א. איפה נמצא הארון חשמל, ואיזה מתג מחובר לאיזה חדר או חלק של הדירה? ב. איפה ברז המים של הדירה, ואיפה הברז של הבניין (נורא חשוב כשמתעסקים עם פיצוצי צינור ומי-שבע)? ג. איפה ברז הגז, ומתי פעם אחרונה באו לבדוק אותו? אלו דברים ממש קטנים שיוכלו לעזור לכם להתמודד עם כל הצרות של הקיץ הקרוב ושל השנה הבאה.

קיץ מוצלח!

נגישות