הבירוקרט 567
מאת: ארנון זלמנוב

Lawyered

בחודש שעבר כתבתי על שלושה שותפים והתמודדותם עם חברת עמידר, ואחת השאלות שעלו בשיחות שלנו הייתה בנושא המעמד המשפטי של הדיירים אל מול החברה. כדי לספק את הסקרנות שלי (ושל דובי) יצרתי קשר עם שירה בן-אשר ארד, עורכת דין שעוסקת בדיני שכירות.

מה המעמד החוקי של סטודנטים ששוכרים דירה מבעל בית פרטי בבניין שבו ישנה חברה מנהלת (כמו עמידר)? "במצב כזה הסטודנט נחשב בר רשות בדירה. זאת אומרת שהוא נכנס תחת החוזה של  חברת הניהול עם בעל הדירה, והוא צריך לעמוד באותם תנאים שסוכמו בין החברה לבעל הדירה, ואותם על בעל הדירה להציג לפניו. כמו כן הוא זכאי לכל התנאים המגיעים לשאר הדיירים בבניין, ואין להפלות אותו ביחס לדיירים שגרים בדירות של החברה עצמה". 

ואם נוצר מקרה שבו הסטודנט מרגיש שהוא לא קיבל את השירות הראוי, והוא מעוניין לתבוע את החברה? "היות והסטודנט אינו צד בחוזה עם  החברה, הוא לרוב לא יוכל לתבוע אותה ישירות במסגרת דיני החוזים אלא במסגרת עילות נזיקין כלליות. השוכר יצטרך לתבוע את המשכיר, ויוכל להכניס את החברה כצד נוסף בתביעה. עם זאת, עיקר האחריות תהיה על בעל הדירה. ישנם מקרים ספציפיים בהם ניתן יהיה לתבוע ישירות את החברה". 

כמה זמן לוקח לתביעה בנושא שכירות להגיע לפסיקה? "בממוצע לוקח לתביעה בבית המשפט לתביעות  קטנות כחצי שנה לפחות עד שמגיעים לדיון ולידי הכרעה. היות ורוב הקשיים של סטודנטים מול בעלי הדירה שלהם נוגעים לקיצור משך השכירות, מדובר בפתרון לא יעיל, ומומלץ לנסות לפתור את הבעיות דרך משא ומתן פרטי".

חצי שנה שאני כותב על הביצה המסריחה שנקראת בירוקרטיה, וככל שעובר הזמן אני מבין שאת התובנה הכי חשובה שלי כבר הצגתי בטור הראשון. אי ידיעה היא הבעיה הכי גדולה שממנה אנחנו סובלים. זה יכול להיות מכיוון שבשיעורי אזרחות מדברים אתנו על הגדרת המדינה, ולא על איך לשלם לביטוח לאומי, או אולי זה בגלל כל הממבו ג'מבו המשפטי שזורקים עלינו מכל עבר. בסופו של יום אנחנו פשוט לא יודעים. החדשות הרעות? זה לא הולך לשום מקום. לא משנה על כמה סיפורים אכתוב פה, הגופים הגדולים תמיד ימצאו דרך לסבך אותנו מחדש. החדשות הטובות? אנחנו הפכנו לאלופים בשיתוף מידע. לפני שבוע ידעתי להיזהר מחצייה באדום במעבר החצייה ברגר, כי מישהו טרח להזהיר מהפקח שעומד שם. אם יש משהו שלמדתי בחיי, הוא שמה שטוב לקנס אחד טוב גם למשנהו. אז לכבוד יום המעשים הטובים (שכבר עבר) צאו אל רחובות הפייסבוק ותפציצו בשאלות ובסיפורים, שלחו למערכת שלנו את המובחרים שבהם ונפרסם אותם. פשוט אל תסתמו את הפה.

אלוהים אדירים, איזו תיבת פנדורה פתחתי עכשיו.

נגישות