גאווה דרומית
מאת: דיקלה קציר

פסטיבל הקולנוע הגאה נוחת בקולנוע נגטיב בין התאריכים 26/12 ל-28/12. במקור, הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה הוא מפגש תרבותי ייחודי הנערך מידי שנה בסינמטק תל אביב. בין היתר, מוקרנים בו מגוון סרטים שרובם אינם מגיעים להפצה בישראל. מעבר לכך שכל הטוב הזה מגיע ממש עד אלינו, לכותלי האוניברסיטה (בניין 26 למביני עניין), מדובר בבמה בלעדית והקרנות חד פעמיות בדרום כולו.

"חשוב לי לצאת מתל אביב. מבחינתי זה הכרחי", הסביר יותם דויד ציטר, מנהל האסופה הישראלית בפסטיבל הקולנוע הגאה בתל אביב ואורח הפסטיבל בנגטיב בערב ההקרנות הראשון. עוד הוסיף, כי מבחינתו יש חשיבות גבוהה להגיע לקהל הבאר שבעי. "מדובר בקהילה לא רק בתל אביב אלא גם מסביב לה, בצפון ובדרום. אנחנו מקדשים את השלוחה שלנו בדרום וחשוב לנו להמשיך להתרחב ולהתוודע לעוד קהלים". יותם מזמין את חברי הקהילה וחבריהם לבוא ולחוות את תוצרי הפסטיבל. "מדובר בסרטים מעולים ששווה לראות ושווה ליצור-אנחנו רוצים לאתגר את הצפייה ולעורר את הקהל  'לצאת לשטח', ליצור ולהפיק תכנים נוספים".

מה רואים?

26/12 22:00

אסופת סרטים ישראליים קצרים

הפסטיבל נפתח בהצגת אסופת סרטים ישראליים קצרים. מתוך חמישים הסרטים שהוצגו השנה בפסטיבל המרכזי בסינמטק תל אביב, אצר לנו יותם שמונה סרטים קצרים מכל מקבץ, אשר נוצרו על ידי יוצרים מקומיים אשר מייצגים את היצירה הישראלית הגאה והענפה לשנת 2017.

כשנשאל מדוע בחר דווקא את שמונת הסרטים הללו, הוא הודה כי הבחירה הייתה קשה, אך לבסוף בחר את הסרטים שהשאירו עליו, ועל צופים אחרים, הכי הרבה רושם. "מדובר בז'אנרים שונים בכוונה. רציתי להראות שקולנוע להט"בי הוא לא נישה אחת, אלא יכול להיות מוגש בצורות מגוונות תחת ז'אנרים שונים". במהלך הערב, יציג יותם את הסרטים ולאחר הקרנתם יופנה זמן לדיון ושאלות מהקהל.

בין הסרטים המעניינים שיוקרנו באותו ערב: "הרב" (2016) העוסק במיכאל, רב נערץ בישיבה ירושלמית ארש חווה ערעור של עולמו המוכר לאחר וידוי חושפני של גדי, תלמידו האהוב, "לשם שינוי" (2016), סרט דוקומנטרי העוסק בסיפור חייו של עופר, בחור טרנסג'נדר הנאבק בגופו המתפתח ומגלה סממנים נשיים תוך ניסיון להשלמה עצמית, "שימני כחותם על ליבך" (2017), זוכה פרס התסריט הקצר ביותר לפסטיבל גאה בקולנוע הגאה 2016 אשר עוסק במפגש בין בחור צעיר לגבר מבוגר בסאונה לגברים בלבד ההופך לשיעור לא צפוי על אהבה.

21:30 27/12

ויוה", דרמה, במאי: פדי ברת'נך, שחקנים: הקטור מדינה, חורחה פרוגוריה, לואיס אלברטו גרסיה, 100 דק', אירלנד/קובה, 2015

חזוס בן ה- 18 עובד כמעצב פאות במועדון דראג בהוואנה, קובה, אבל החלום שלו הוא להופיע על הבמה כמלכת דראג. דווקא כאשר הקריירה הבימתית שלו מתחילה לתפוס תאוצה, אביו, מתאגרף לשעבר ואלכוהוליסט אלים בהווה משתחרר מהכלא אחרי 15 שנה שבהן ישב על ביצוע רצח. חזוס נאלץ לשכן בדירה שלו את אביו ההומופוב ולהתמודד עם חלומו של האב לחזור לזירת האגרוף.

"ויוה" מתרחש בשולי החברה בקובה הצבעונית ומככבות בו דמויות שנלחמות על ההכרה ומסרבות לוותר על הזהות שלהן. דרמה, דראג והמון ספרדית, מה עוד אפשר לבקש?

21:30 28/12

"הפצע", תיעודי, במאי: ג'ון טרנגובה, שחקנים: נאקאן טורה, בונגייל מאנטסאי, ניצה ג'אי נקויני, 88 דק', דרום אפריקה\גרמניה\הולנד\צרפת, 2017

זולאני לוקח חופשה מהעבודה היומית שלו כדי להשתתף כמלווה בטקס חניכה לנערים מתבגרים בחיק הטבע. במהלך שבוע ימים, שנפתח בטקס מילה, אמורים הנערים לכונן את גבריותם. הם מגיעים מרקעים שונים, חלקם מהעיר וחלקם כפריים. החניכה מתבצעת בהרים הפסטורליים לצד מפל מרהיב בסביבה נטולת נשים, בה הם לומדים את הקודים הגבריים של תרבותם.

זולאני משמש כמדריך של קוואנדה, בן למשפחת טובים מיוהנסבורג. הצעיר המודרני והמרדן חי את הקודים של העולם המערבי, ומגלה במהרה את הסוד הגדול של זולאני: הוא מאוהב באחד המלווים האחרים. בין השלושה מתרקם משחק כוחות על רקע נופים מרשימים. הסרט הוא המועמד של דרום אפריקה לאוסקר.

איך, כמה ולמה?

איך : מומלץ להיכנס לדף של קולנוע נגטיב באתר, על מנת להזמין כרטיסים מראש, כדי להתעדכן בזמני ההקרנה ולהתרשם מהטריילרים.

כמה: מחיר כניסה עומד על 21 שקלים בלבד לסטודנט חבר אגודה, וחינם למנויי הנגטיב. בנוסף יש מזנון קולנועי מסובסד.

למה: כי זאת הזדמנות חד פעמית לצפות בסרטים שלא יגיעו לשום מקום אחר בדרום (!), לקבל חוויה קולנועית ייחודית ממש ליד הבית, ולהתוודע לז'אנר הקולנועי של  הקהילה הגאה בישראל ובכלל.

נגישות