בשביל השליחות
מאת: נתנאל סימקין

חושבים על החיים שאחרי התואר? רוצים לצבור ניסיון בעבודה עם ארגונים בינלאומיים? הסוכנות היהודית מחכה לכם. "זו ההחלטה הכי דרמטית ומשמעותית שקיבלתי בחיים שלי"

מי מאתנו לא שמע על שליחות בחו"ל וחשב לעצמו "ללכת או לא, מה זה ייתן לי ואיך עושים את זה". עולם שלם נמצא בחוץ, ולכם יש את ההזדמנות להיחשף, לחוות, לשנות את תפיסת עולמכם ולפתוח דלתות לקריירה שמעולם לא חלמתם עליה. כל מה שאתם צריכים בשביל זה הוא רצון להיות חלק מזה. תכירו את היחידה לשליחות חינוכית ציונית. "ההחלטה הכי דרמטית ומשמעותית שעשיתי בחיים שלי זאת השליחות. ההרגשה היא כמו להיכנס לתותח שמזניק אותך לעתיד שלך ומשנה לך לחלוטין את הדרך שאתה רואה את החיים", כך מתאר עידן שרעבי, סטודנט בשנה ב' במחלקה לניהול, את הרגשתו על השליחות שעשה במנצ'סטר. הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית העולמית מציעות לכם הזדמנות לעבוד ברחבי העולם, להכיר את הקהילות היהודיות השונות ויותר מזה – לפתוח דלתות לעתיד.

הכול נשאר במשפחה

לדפני קרן לפידות, מנהלת שותפות באר שבע–בני שמעון ומונטריאול, יש סיפור מיוחד מאוד על כיצד השליחות ויהדות התפוצות ליוו אותה לאורך כל חייה עד כדי כך שהפכה את זה למקצוע. "כשהייתי ילדה אימא שלי החליטה שאנחנו יוצאים לשליחות עם כל המשפחה לברקלי בקליפורניה. הייתי אז בת חמש, למדתי בברקלי בגן ואת כיתה א' בבית ספר יהודי, ולאחר השליחות חזרנו הביתה", היא משתפת. "אממה, בית של שליחים תמיד נשאר בית של שליחים. לא היה חודש שלא היה אצלנו נער 'מסע' (פרויקט לצעירים יהודים מהתפוצות, נ.ס), אנשים מהקהילה שבאו לביקור בארץ, ובכללי יצא שיהדות התפוצות הייתה אצלי בבית תמיד", מספרת דפני בנימת צחוק. אבל החשיפה לקהילות השונות תרמה גם לתפיסת עולמה. "החיבור שלי ליהדות התפוצות לימד אותי שהקהילות היהודיות מחוץ לישראל פועלות אחרת עם מנהגים תרבותיים ותפיסות שונות. זה היה משהו שנכח אצלי בבית וחייתי את זה. הרגשתי מחוברת לקהילות הללו ולמדתי שיש יותר מדרך אחת להיות יהודייה ושהעולם היהודי הוא מגוון ושונה".

לא לקח זמן רב עד שדפני קפצה למים ויצאה לשליחות בעצמה. "השליחות הראשונה שלי הייתה במחנה יום ברוצ'סטר, כשהייתי עוד בתיכון, שם הכרתי את מי שהפכה להיות המשפחה השנייה שלי בעולם, הבית שלהם נהיה הבית שלי, ילדי המשפחה הפכו להיות האחים שלי, והורי המשפחה הפכו להיות ההורים שלי לכל דבר". במשך הצבא ועד לתחילת הלימודים באוניברסיטה שמרה דפני על קשר הדוק עם משפחתה המאמצת עד לרגע שהיא הרגישה שהשליחות קוראת לה שוב. "בסוף שנה א' באוניברסיטה בער בי הרצון לעשות שליחות ארוכה. קיבלתי החלטה שהלימודים יחכו ואני אצא לשליחות. משם יצאתי לשליחות באדלייד שבאוסטרליה, ואם כל מה שחוויתי עד השלב הזה בחיי היה קסום, הגעתי לאוסטרליה הייתה כנראה הדבר הכי טוב שעשיתי בחיי עד לאותה תקופה. הקהילה שהייתי בה הייתה קטנה מאוד, כמאתיים יהודים, בגלל שזאת קהילה קטנה התרומה והעשייה שלי הייתה מאוד משמעותית, כי אם אני לא אעשה את העבודה זה פשוט לא יקרה". לאחר השליחות קיבלה דפני החלטה להפוך את התחביב למקצוע. "כשיצאתי לעולם התעסוקה ידעתי שאני הולכת לעבוד עם קהילות והקשר אליהן. זה התחום שהכי היה חשוב לי לעבוד בו וזה התחום החזק שלי. לאחר מכן הגיעה ההזדמנות לעבוד במסגרת השותפות של באר שבע ובני שמעון עם מונטריאול. העבודה עם קהילה היא דבר שהבנתי מגיל צעיר שהיא מאוד משמעותית ובנוסף היא חשובה לנו לא פחות משהיא חשובה להם. מבחינתי תחושת השליחות והעשייה תמיד הייתה שם, אבל האנשים והחיבור ביניהם זה הגורם המרכזי לעשייה שלי".

היחידה של הסוכנות היהודית מציעה כמה מסגרות של שליחות. תחילה ישנה החלוקה בין שליחות ארוכה, שאורכה מעל שנה, לשליחות קצרה, שנמשכת עד שלושה חודשים. השליחות הקצרה מתמקדת בעיקר במסגרות של מחנות קיץ ובפעילויות הדרכתיות בצפון אמריקה ובאוסטרליה. לאחרונה גם נפתחה תכנית לדוברי רוסית במסגרת הקהילות היהודיות במדינות ברית המועצות לשעבר. הדובדבן שבקצפת שמציעה הסוכנות היא השליחות הארוכה. דמיינו לכם, לצאת מעל לשנה בשביל לעבוד, לחוות ולחיות בשלל מקומות בעולם ובאמת לעשות משהו עם עצמכם. "תחשוב על זה ככה, סטודנט צעיר שרק עכשיו סיים את התואר שלו יוצא לשליחות עבודה, מתעסק בתקציבים של עשרות מיליוני דולרים ומפיק אירועים", מסביר עידן, "מתעסק בשותפויות עם ארגוני ענק וצובר ניסיון עבודה וחיים שספק אם יוכל לקבל במקום אחר".

"זה ממש יכול לעשות קריירה"

סלב לייבין, בוגר תואר ראשון בתקשורת ויחסים בין לאומיים מהאוניברסיטה העברית, יצא לשליחות קמפוסים בין השנים 2013–2015 באוניברסיטת פרינסטון בניו ג'רזי והיה השליח הראשון שפתח שם את השליחות. הוא דוגמה מצוינת לקריירה שיכולה להתפתח מהשליחות. "מה שהניע אותי לעשות את השליחות זה הרצון להתנסות בכלים שקיבלתי מהתואר – יחסים בינלאומיים ותקשורת – במסגרת שמאפשרת זאת", הוא מספר. "עניין אותי מאוד לעבוד בחו"ל ולעסוק בנושאים שקשורים ליחסים בינלאומיים. ראיתי את השליחות כהזדמנות להגיע למקומות אחרים ולפתוח דלתות, כמו להתקבל לתכנית הצוערים של משרד החוץ, מה שלא קרה בסוף כי מצאתי את עצמי עושה דבר אחר לגמרי בזכות מה שחוויתי בשליחות".

אז איך מתחילים הכול מאפס?

"כשהתקבלתי לפרינסטון, שנחשבה מאוד יוקרתית, הרגשתי אחריות רבה להרים דברים מאפס, והתחלתי לעבוד על איך אני עושה את התפקיד שלי על הצד הטוב ביותר. הקמתי קורס שמלמד ומראה לסטודנטים את ישראל, הזהויות השונות, נושאים פוליטיים והשיח שמתנהל בארץ. נוסף לכך העברתי קורס סמי-אקדמי בקמפוס, לקחתי את הסטודנטים פעמיים לאו"ם, שם נפגשנו עם המשלחת הישראלית, וזה היה ממש מיוחד להיפגש עם השליחים וללמוד מהם". אבל החיים בקמפוס לא היו פשוטים כמו שהם נשמעים. "באופן קבוע היו קבוצות אנטי ישראליות בקמפוס, ולי היה חשוב לתת את הצד השני, הצד הישראלי. מובן שהדבר 'העיר דובים', אבל היה חשוב לי ולאחרים לתת קונטרה למתנגדים". בשנה השנייה של סלב בשליחות התקיים קמפיין גדול של ה-BDS שפעל על מנת להוציא השקעות של חברות ישראליות מהאוניברסיטה. נושא זה עלה לוועדה של האוניברסיטה והיא העבירה זאת להצבעה של הסטודנטים. "הובלנו קמפיין נגד ופעלנו בהשפעה על דעת הקהל על הצד הישראלי. בסוף ניצחנו בהפרש של מאה קולות שהיה הפרש מאוד שולי, אבל היה משמעותי מאוד שהצלחנו לנצח".

איך נראים החיים אחרי השליחות?

"כשחזרתי לארץ עסקתי קצת בשיווק דיגיטלי. היה לי מאוד חשוב להשקיע בתקשורת מילולית, כלומר, לדבר עם אנשים ולעזור להם לבטא את עצמם טוב יותר, בעקבות החוויה והדברים שלמדתי בשליחות. בעקבות כך הגעתי לחברת Vayomar, חברה בינלאומית שבה אני מנחה סדנאות תקשורת בין-אישית. נוסף לכך הקמתי עסק חברתי שנקרא Rainbow Tour, מיזם סיורים להטב"ים בתל אביב שבו מביאים קבוצות מחו"ל ומספרים להן את הסיפור של החיים הגאים בתל אביב". את הידע ואת הניסיון שהשליחות יכולה להעניק סלב לקח בשתי הידיים ויישם אותם בפועל בחייו. "בשליחות למדתי לבנות פרויקטים מאפס. הרבה פעמים עולה לך רעיון לראש ואתה רוצה לעשות אותו אבל אתה לא יודע מאיפה להתחיל. השליחות לימדה אותי את הכלים של עם מי לדבר, מה לעשות, ואיך מתחילים להניע פרויקט. בנוסף למדתי להיות דיפלומט טוב יותר, איך להקשיב ולהבין מה אנשים אומרים בין השורות, ואלה הכלים שאני מלמד עכשיו אחרים".

עולם שלם נמצא בחוץ ומחכה שנחקור אותו. "פה בארץ מדברים על יהדות במונחים של פוליטיקה ותפיסות דתיות, היהדות פה היא כמובן מאליו", מדגיש עידן. "מטרת השליחות היא לייצר שיח, לא משנה אם אתה אורתודוקסי, רפורמי או חילוני, שמאל, ימין או כל צד שתבחר. בסופו של דבר המטרה היא לדבר על הכול ולהכיר את ישראל מכל צדדיה. בשליחות אתה זוכה להכיר את העם שלך והעולם הזה שבא לחבק ולתת לך הזדמנות ללמוד".

נגישות