בקרוב אצלכם
מאת: דיקלה קציר

עונת החתונות החלה באופן רשמי, ולקראתה דאגנו לרכז עבורכם את כל הטרנדים והסגנונות שצפויים העונה. לגזור ולשמור!

גם הפלאפון שלכם מוצף בהודעות אישורי הגעה לחתונות? הבגדים המושקעים כבר די חרושים, והבנק... עדיף שנמשיך לסנן. עונת החתונות מגיעה אלינו בהפתעה, כמו כל שנה, וגם אנחנו כבר מבולבלים לגבי הקונספט. בין חתונות חברתיות, חתונות בטבע וכאלה שמוציאות אותנו מגבולות המדינה, החלטנו לסגור לכם את הפינה.

חתונה חברתית

הרעיון: חתונה שלא בוזזת את אורחיה. בדרך כלל החתן והכלה אחראים על האירוע עצמו והאורחים אחראים על האוכל, ולא על הצ'קים. מעבר לזה, חתונות חברתיות עוסקות הרבה בשיתוף האורחים בתכנון החתונה ובארגונה, מה שיוצר אירוע כייפי לא רק לזוג.

למה מלכתחילה? נופר סוויסה, סטודנטית בשנה שנייה לעבודה סוציאלית, מספרת לנו על החתונה הייחודית שלה ושל איתי. "איתי ואני הבנו שאנחנו רוצים חתונה חברתית, והיה לנו ברור שנתחתן איפה שעשינו את שנת השירות, פנימיית נווה-חנה בקרית גת". היא מסבירה שהמקום סנטימנטאלי עבור הזוג, מכיל הרבה זיכרונות מכל פינה, ושהיה להם כיף לפגוש את האנשים שהם אוהבים ואת הילדים בכל תהליך המדידות של המקום. נופר מספרת שהיא העדיפה לתרום את הכסף לפנימייה במקום לשלם לאולם, שאת הטקס איתי והיא בנו יחד עם רבה, ושרוב השירותים שעשו בהם שימוש בחתונה היו חברתיים. "בתוך הפנימייה יש עסק חברתי שנקרא 'מאפיית ילדודס', מאפייה בה ילדי הפנימייה עובדים, בה הם רוכשים חינוך פיננסי ולומדים על איזון הוצאות והכנסות. המתנה שחילקנו לכל אורח בסוף החתונה הייתה חלה מדהימה מהמאפייה".

הדבר הכי מדהים מבחינת נופר ואיתי היה התחושות שליוו את האירוע עצמו ואת ההכנות לקראתו. "עלויות של חתונה חברתית הן לא שונות מחתונה קונבנציונאלית, אבל ההרגשה הייתה אחרת. אנשים תמכו מאוד בלהכין מנות ולהשוויץ במנות שהם הכי גאים בהן. היו התכתבויות בין האורחים וחילופי מתכונים, כולם הרגישו ממש שותפים והיה להם חשוב לתרום למאמץ הקבוצתי. בסופו של דבר אני חושבת שחתונה חברתית נותנת אופציה לזוג לחלוק את השמחה עם חברים ומשפחה, כאשר כל אחד יכול לבחור איך לתרום ולעזור למאמץ המשותף". נופר מוסיפה שאין דבר כזה שתי חתונות חברתיות זהות. "החתונה מאפשרת לאופי של הזוג ושל החברים לעלות והתוצר ייחודי ואישי".

טיפ לאורחים: תעזרו לזוג בהכנות! נופר מספרת שאורחיה פינו זמן מהלו"ז שלהם, ואת השבוע האחרון שלפני החתונה הם בילו מוקפים בחברים שעזרו בהכנת קישוטים ובתלייתם. "זה היה מקרב, אחרי החתונה התמלאנו בתחושת 'היי' והבנו כמה אהבה עוטפת אותנו וכמה היה חשוב לאנשים לעשות מאמץ ולעזור לנו". בנוסף, אם אתם ממש רוצים לרכוש לבני הזוג מתנה, תשקיעו במתנה זוגית שווה: מנוי לתיאטרון, ציוד טיולים, לילה במלון או ספא מפנק.

טיפ למתחתנים: אם תרצו, תוכלו לשכור מפיק לאירוע שיעמול על ההכנות ביום האירוע עצמו. נופר מספרת ששכרה מפיקה, והיא עזרה מאוד במעקב אחרי המנות, דאגה לתנור ולמקרר, בדקה כמה יש מכל מנה, מה היא מכילה ומי הכין אותה. "החברים שלנו חיפשו מנות מסוימות שידועות בקרב חברים, וכל אחד היה נרגש לראות את השם שלו ליד המנה". בנוסף, המפיקה דאגה למלא את עמדות הבופה במהלך האירוע. אני כבר רואה איך אני מתמקמת שם במשך כל החתונה. FOMO מישהו?

חתונה בטבע זה השישי החדש

הרעיון: כשהאולם מרגיש לכם קלסטרופובי או סתם נדוש ובא לכם לעשות רילוקיישן, חתונות טבע הן האלטרנטיבה הטובה ביותר. חופה בצל העצים, ניחוחות של פריחה ורחבת ריקודים לאור כוכבים.

למה מלכתחילה? שירה סגל-ברוקשטיין, בוגרת תואר במדעי ההתנהגות, מספרת על חתונת הצהריים שלה בפארק קנדה. "בחרנו להתחתן בטבע בגלל שרצינו חתונה צנועה ופשוטה יחסית. אנחנו לא כל כך מתחברים לגני אירועים ומאוד רצינו משהו קליל יותר". שירה מספרת כי היה חשוב ליצור תחושה של חתונה בשילוב בחירות מותאמות. "מיקמנו את רחבת הריקודים על סוג של שטיח שמנע מחול לעלות ועזר לרכך את התחושה. דאגנו גם למקם את השולחנות והכיסאות בצורה שלא תהרוס את הטבע, יחד עם דאגה להצללה ופינות ישיבה עם מחצלות. חוץ מזה הבאנו שירותים כמובן".

שירה מוסיפה שהחתונה בטבע יצרה תחושה של מפגש. "היה לנו חשוב לייצר תחושה של שותפות וקלילות, מה שמורגש הרבה יותר כשאתה בחוץ. הטבע נותן תחושה פחות אירועית ורשמית".

טיפ לאורחים: תתלבשו נוח! אף אחת מעולם לא נהנתה לדרוך עם עקבים בפרדס.

טיפ למתחתנים: הפרטים הקטנים! אמנם הלוקיישן מפתיע, אך תנו לאורחים שלכם את ההרגשה שעדיין מדובר באירוע אופנתי. מומלץ להשתמש בעיצוב טבעי הכולל קישוטים מהטבע ולדאוג לפינות ישיבה מסודרות.

חתונה אזרחית

הרעיון: זוגות רבים מוצאים את עצמם בוחרים באלטרנטיבה זו, המאפשרת להתחתן במעמד אזרחי בלי לעבור דרך הרבנות ובלי לערוך טקס דתי. המקומות הבולטים לערוך חתונה מסוג זה הם פראג וקפריסין, יעדים זולים וקרובים, אף על פי שיעדים אחרים כבר הוכיחו את עצמם כמקלים לא פחות (וגאס, בייבי, מישהו?). הטקס עצמו מתקיים בדרך כלל בבניין העירייה, אלא אם רוצים לשלם עוד כסף ולקיים אותו בטירה או במקום ייחודי אחר, ונוכחים בו לרוב משפחה וחברים, אך לא תמיד.

למה מלכתחילה? רעות אבישי-ריז'י, סטודנטית לתואר שני בלימודי מדינת ישראל, מספרת בקצרה על ההליך. "ראשית, צריך לשלוח תמצית רישום ממשרד הפנים בישראל, טופס אינטרנטי די פשוט. שנית, אם החתונה נערכת בפראג, צריך להירשם במשרד הפנים הצ'כי כשמגיעים לשם ובעירייה שבה מתחתנים". רעות מספרת כי היא ובן זוגה נעזרו בסוכנת חיצונית שתעזור עם הבירוקרטיה, אך הרבה זוגות עושים זאת גם לבד. יעל עין דור, סטודנטית לראיית חשבון, מוסיפה, "צריך להבין שהארגונים הם לא דרך רבנות, אין שיחות עם רבנים או מדריכים לכלות, אין מקווה. הארגון הוא בעיקר הטפסים, אבל מעבר לזה האירוע הוא שלך ושל בן זוגך".

טיפ לאורחים: אמנם העלות של כרטיס הטיסה יכולה להיות מעט יקרה, אך מדובר בטקס ייחודי ואינטימי של בני הזוג. אפשר להפוך את המאורע לחופשה קצרה.

טיפ למתחתנים: אם אתם לפני חתונה ושוקלים את האופציה, אתם מוזמנים להיות חברים בקבוצה "חתונה אזרחית" ולקבל פרטים נוספים.

נגישות