בירה מעשה ידיך
מאת: ליאור גבאי , עורכת עדן גבע לירן , מדור:

כולם רוצים להכין בירה משלהם, אבל האם אתם יודעים איך כדאי להתחיל? כתבתנו יצאה לחקור את התעשייה – וחזרה עם תובנות.

אומרים שבירה טובה ללב. זה נכון משתי בחינות – הראשונה, שעליה אני לא מתחייבת, היא הטענה שבירה תורמת להעלאת רמת הכולסטרול הטוב וכך שומרת על הלב וכלי הדם, והשנייה, שאותה יוכל לאשר כל חובב בירה, היא שבירה פשוט עושה לך תחושה נעימה וטובה. אז למה בעצם לא להכין אותה בעצמך? גלעד, ממנהלי "בית מלאכה לבירה" בעיר העתיקה בבאר שבע, ואחד מבעליו, מספר על היתרונות, הקשיים, ובכלל איך הכול התחיל.

ספר קצת על עצמך

"אני גלעד, בן 34, נולדתי בהוד השרון, משם המשפחה עברה לכפר סבא. אחר כך אני עברתי לטבריה, לשדרות, למגן, לכיסופים ובסוף הגעתי לבאר שבע. הייתי מורה עשר שנים ותוך כדי פיתחתי תחביב של הכנת בירה ביתית עם החברים שלי. בשנים האחרונות לא הייתה נקודת מכירה לחומרי גלם פה בבאר שבע, ודווקא התפתחה קהילה לא קטנה של מבשלי בירה, אז החלטתי לנסות. התחלתי למכור מהבית שלי עד שזה הצדיק את עצמו, ולפני שנתיים פתחתי חנות בעיר העתיקה, והיום כל כולי בתוך זה."

איך התחלת לעסוק בזה? מה הביא אותך לשם?

"חיפשתי מתנה לאחי הקטן שהשתחרר מהצבא ועשה עבודה מועדפת, וראיתי שאפשר לקנות ערכה להכנת בירה בבית. הוא נהנה, אמא שלי סבלה, ואז כשהוא טס לדרום אמריקה הוא שאל אם אני רוצה את הערכה. אמרתי בטח ומשם הכול התחיל, עם החבר'ה שלי בדירה בבאר שבע, התחלנו לבשל בירה. זה מידבק, מתמכרים לזה. זה מגניב, אין מה לומר."

למה אתה עוסק בזה עכשיו?

"אני באמת אוהב את זה. יש בזה הרבה עניין חברתי וקהילתי מעבר לחומרי גלם ואיך אני מכין את הבירה שלי. יש לזה תוכן רחב מאוד של סדנאות, קורסים, אירועים. כל מיני דברים מתרחשים, ואני מאוד נהנה מהעולם הזה. אני אישית גם בוגר של תנועות נוער, אז כל העניין החברתי תופס אותי. כשמסיימים את הלימודים מבינים שהחיים הם ככה או ככה. הייתי במערכת החינוך עשר שנים, עכשיו אמרתי ננצל את הבמה הזאת. וזה באמת בסדר גמור, גם מבחינת הכסף ובעיקר מבחינת החוויה. יש גם גימיקים נחמדים – להכין בירה מיוחדת לאירוע מיוחד, לעשות כל מיני דברים יצירתיים. למשל, פעם הכנתי לקראת החורף בירה עם בטטה ותבלינים. אנחנו עושים סדנאות גם לכל מי שרוצה להכיר את עולם הבירות, לאו דווקא לבשל, אלא גם רק לטעום. אני מביא בירות מיוחדות עבור זה. בהתחלה מכרתי שמונה ועכשיו יש קרוב למאה סוגים שונים של בירות. מדובר בבירות בוטיק, שהן מיוחדות, עם טעמים מגוונים וסיפורים מאחוריהן. זה עולם ומלואו. עושים גם השקות של דברים מיוחדים, כי אנחנו נקודה שמוזגת בירות לא סטנדרטיות. כל המטרה של המקום שלנו זה לשנות את תפיסת הבירה בישראל. למשל, בישראל לא שותים בירה בצהריים. זה עניין תרבותי. אני עובד על לייצר תרבות קצת שונה, תרבות של בירה בישראל."

מה הקשיים שיש בעבודה כזו?

השוק של מכיני בירה ביתית בישראל הוא לא ענק, אז זה גם אומר משהו על מספר הלקוחות. אבל מצד שני, למבשלי הבירה של באר שבע, יש כבר מועדון "גילדת המבשלים", שזוכה להרבה כבוד בארץ ובעולם, אז אני מצליח להתמודד עם זה שהשוק קטן. יש לנו גם לקוחות מחוץ לבאר שבע, סטודנטים שהתחילו לבשל כאן ועדיין קונים ממני. כשאנשים באים לחנות אני יוצר תחושה של מפגש. באים אנשים ומביאים את הבירות שלהם לטעימה, ואז מתעוררת שיחה. המקום הוא לא כמו פאב עם מוזיקה רועשת ואווירה חשוכה, זה מקום לאנשים שבאים לשתות בירה, אבל גם להיפגש עם אנשים, לדבר. הקושי, כמו כל עסק בישראל, זה לייצר תוכן נוסף, שיהיה קשור לבירה.

ומה הכי כיף בכל העבודה הזו?

"בשיא הרצינות, שאנשים באים ומתעניינים. לפני עשר שנים, כשהתחלתי לבשל בירה, הייתי צריך ממש לנדוד לתל אביב ולקנות שם ציוד, וגם הפסטיבלים של הבירות היו במרכז. מה שמרגש יותר זה שמתחילה התעניינות, ולא מזה שאני יוזם אותה, אלא מתוך זה ששומעים עלינו, מתקשרים ורוצים לדעת יותר. התחלתי לעשות לפני כמה שנים פסטיבל בירה ביתית, ובהתחלה לא האמנתי שיבואו אנשים. אז איגדתי כמה לקוחות שלי ואמרתי שאני אעשה להם דוכנים ויהיה כיף, וחשבתי שאם יבואו מאה אנשים זה יהיה מצוין. הגיעו 150. בפסטיבל השני כבר באו 250 אנשים. עכשיו, כבר הפסטיבל השביעי, היו 500-400 אנשים. מגיעים גם אנשים מהמרכז, כי הם יודעים שיש בירה טובה. זה פחות חוויה של מה קורה לי אישית, אלא מה שקורה לתחום. זה מרגש שהתחום מתפתח ואני רואה מה קורה בו. בעיקר מה שמרגש אותי זה לראות שאנשים יותר ויותר נחשפים, ולא מפחדים מבירה, כי בישראל מפחדים מבירה. בישראל רוצים להישאר שמרנים, בגולדסטאר, או בכוס היחידה לערב. לא מדמיינים שהם ייקחו שתי כוסות שליש ויטעמו שתי בירות שונות. מבחינתי, כל עסק שימכור עוד סוגים של בירות, זה מרגש ומקדם ואני שמח לראות שזה מתפתח. המטרה היא שלא רק אני אעשה בירה ואהיה עם עצמי, אלא שיתפתח משהו חברתי."

מלבד הרחבה של המקום, לאן עוד היית רוצה להתפתח?

"יש מחשבה להקים מקום שיאפשר לאנשים גם לבשל אצלנו, שלא תצטרכי לבשל בבית אלא תוכלי לעשות את זה בבית המלאכה, ואז גם לא תהיי לבד. מן הסתם הייתי שמח גם לביר גארדן, אבל זה גם קושי – ככל שגדלים גדלות גם ההוצאות, יש פה יוקר מחיה מסוים. השאיפה היא כן להתפתח למקום גדול יותר, ואז גם לפתח עוד אופנים, כמו ביר גארדן עם בירות מקומיות שאנחנו עושים בעצמנו."

אם גם אתכם זה עניין, חפשו בפייסבוק "בית מלאכה לבירה" כדי לעקוב אחרי הפעילות והאירועים וכדי ללמוד עוד על הנושא.

נגישות