בין הפארק למכתש
מאת: מיכאל הופמן , עורכת עדן גבע , מדור:

סביבה גיאוגרפית היא לא ממש פרמטר בבחירת מוסד הלימודים. כשבאתם ללמוד כנראה לא חשבתם על המעיינות, המדשאות, הפארקים האקולוגיים והטבע המקסים שיקיף אתכם. אבל אם אתם כבר כאן, אז חשבתי שתשמחו לשמוע איזה בונוס מטורף קיבלתם בחינם!

בין שאתם אנשים של מדבר או אנשים של ים, אנשים של ירוק או אנשים של חום, אנשים של מרחב או אנשים של צפיפות, תמיד אפשר ואפילו רצוי למצוא את הרגע הזה, שבו יש לנו אפשרות להתנתק מהלימודים ולהתחבר אל הדברים הקטנים והיפים שבחיים. את החיבור הזה אפשר לעשות מתוכנן מראש או בהתראה קצרה, אפשר לצאת כמה חבר'ה באוטו או אפילו להגיע לשם בהליכה. כדי שלא יהיה לכם תירוץ להישאר בבית, בחרתי לספר לכם על שני מסלולים, ככה שלא יהיה כזה מצב של "לא מתאים."

קצת קשה לשים לזה לב אבל באר שבע והסביבה הקרובה שלה מלאה בפינות קסומות, בפארקים עם מדשאות ירוקות ורחבות ובגבעות שאפשר לשבת בהן על פק"ל קפה ולצפות בשקיעות. המקום הראשון שעלה בראשי כשניגשתי לכתוב את הכתבה (ובערך לכל מי ששאלתי אותו על מה כדאי לי לכתוב) היה האנדרטה. מכירים? אם כן, אז כנראה כל מילה מיותרת. אם לא, אז טוב שבחרתי לסיים בה את המסלול הראשון.

מפארק מרמלדה ועד לאנדרטת חטיבת הנגב

משך: 1-3 שעות.
לוגיסטיקה: נעלים נוחות + בקבוק מים + לבוש חם לאנדרטה.
מתי? הפארק פתוח מ-8:00 עד 22:00, לאנדרטה אפשר להגיע בכל שעה.

מסלולנו מתחיל ממש סמוך לכניסה אל תחנת הרכבת המוכרת (רכבת האוניברסיטה – ב"ש צפון) בפארק "מרמלדה". קצת מצחיק לחשוב על זה אבל המון עיניים מפספסות את מה שנמצא ממש מתחת לאף. כשצילמתי את שושנות המים הפורחות בבריכה האקולוגית בפארק, לא האמינו לי שיש כזה מקום בב"ש. השם של הפארק נובע מהמסלולים הצבעוניים שמקיפים אותו – כל צבע לכל סוג של צורת התניידות: רולר, אופניים, קורקינט וריצה. אם אי פעם חלמתם להתחרות בחברים ללימודים בקורקינטים, אז עכשיו יש לכם הזדמנות!

בתוך המרמלדה תוכלו למצוא רחבה מוצלת מול אגם, מדשאות רחבות, רחבת סלים לשיפור יכולות הקליעה, פאמפטרק (שזה בעצם מסלול הררי לאופניים רק שהוא בתוך העיר), רחבה ענקית של נדנדות מכל הסוגים, ערסלים, אומגה ושולחנות לטניס שולחן. ההמלצה שלי היא להגיע לכאן בשעות הבוקר המאוחרות, כשאין המון תנועה ורעש מסביב, כדי לצפות בדגים השוחים בבריכה או בשעות הערב תוך כדי מסלול הריצה.

נצא מהפארק לכיוון תחנת הרכבת ונעלה על גשר ההיי טק. באר שבע ממש אוהבת לעוף על עצמה ולספר לכולם שהיא "בירת הסייבר". לא סגור על כמה זה נכון אבל מה שבטוח, הגשר הזה הוא חוויה בכל פעם שעוברים אותו. אחרי שחצינו אל פארק ההיי טק "גב-ים", נמשיך ישר כ-150 מטרים עד שנגיע לנחל מלאכותי. באר שבע אולי במדבר, אבל מאז שרוביק ראש העיר, מזרקות צצות כמו פטריות לאחר הגשם.

נמשיך בדרכנו לכיוון האנדרטה. אחת הסיבות לכך שאנדרטת חטיבת הנגב הייתה לסימן היכר של באר שבע היא שפשוט רואים אותה כמעט מכל נקודה בעיר. זה בעצם אומר שמהאנדרטה נוכל לראות כל נקודה בעיר וזה באמת נוף ששווה לראות. בימי שישי לקראת הערב אפשר להצטרף כאן לג'אמים במבנה העגול, לא באמת חייבים להביא שום דבר אבל רצוי לשתף בעוגיות או בקפה והכי טוב – להביא גם כלי נגינה. במהלך חודשי הפריחה הגבעה של האנדרטה מתכסה באירוסים ובפרחים צבעוניים בעוד המדבר מתעורר לחיים. המלצה שלי – להגיע לכאן לקראת השקיעה. זה מרגש בכל פעם מחדש לראות את השמש נעלמת בין הבניינים של העיר.

המכתש הגדול ועין יורקעם

משך: 3-6 שעות.
לוגיסטיקה: אוטו + נעליים נוחות + בגד ים.
מתי? כל זמן שאין בו שיטפונות, יש לצאת מעין יורקעם עד כחצי שעה לפני השקיעה.

מוצאים חברים זורמים לנסיעה, מתארגנים על רכב, משקיעים כמה זמן שצריך, מביאים את כל מה שיעשה לכם הכי כיף בנסיעה ובטיול ורושמים בווייז "מצפור הר אבנון". בדרך נעבור בירוחם, יש כאן כמה מקומות לאכול בהם ויש גם אגם מלאכותי ופארק בכניסה אל העיר, אבל אנחנו תכלס כאן בשביל מה שנמצא בקצה – המכתש הגדול. שימו לב שהכביש כאן מעט בעייתי והעלייה לתצפית היא בכביש עפר לכן, תנהגו בזהירות!

מגיעים לחניון ומתחילים ללכת עד לקצה ו... טוב אתם כבר תבינו ברגע שתעמדו שם. באמת שאין לי מילים כדי לתאר את מה שרואים. מכאן אנחנו נרד אל המכתש (בזהירות!) ברכב עד שנגיע לחולות הצבעוניים. כאן אפשר להסתובב בין נקיקים של נחלי אכזב שצבועים בצהוב – כתום – לבן – אדום ולנוח בצל. המלצה שלי: להביא בקבוקים של קורונה, או כל בקבוק זכוכית שקוף אחר ולהכין שעוני חול צבעוני (פרטים ביוטיוב). מכאן נמשיך אל "עין יורקעם" שנמצא סמוך ליציאה מהמכתש (אפשר למצוא אותו גם בווייז). נמשיך בנסיעה ישר וניצמד אל הימין, החניון של הגב יימצא מצד שמאל. כאן נמצא אחד מגבי המים המתוקים היפים ביותר בארץ. הגב מלא כמעט לאורך כל השנה ואפשר לשחות בו. אם תגיעו לכאן לקראת שעות השקיעה או בזמן שהגב לא עמוס, תוכלו לפגוש את מגוון חיות המדבר המגיעות אל הגב כדי לשתות.

אנא מכם, שמרו על הטבע נקי ויפה, ואם מתאפשר, אפילו נקי קצת יותר. הקפידו על שתיית מים – גם אם מזג האוויר ממש נעים, לפעמים לא שמים לב ופשוט מתייבשים. תנהגו בזהירות ובאחריות, והכי חשוב – תיהנו המון!

נגישות