בין דימוי גוף בריא לאידיאל היופי
מאת: דניאל רימברג , עורכת עדן גבע , מדור: ספורט

מה הסיבה שאנו עושים ספורט, למען הבריאות שלנו או כדי להתאים לאידיאל יופי מסוים?

בשנים האחרונות עלתה המודעות לספורט במדינת ישראל ובעולם בכלל באופן ניכר. בכל מקום ניתן לראות אנשים רצים, שוחים ומדוושים. נוסף על כך, חדרי הכושר מפוצצים ואנשים ממלאים עד אפס מקום חוגים כמו TRX .אבל בתור אחד שעושה ספורט מילדות, אני תוהה לא פעם האם העלייה החדה במספר האנשים שעושים ספורט באה מתוך מקום חיובי, או שאולי היא מסתירה בתוכה תופעה בעייתית?

עם עליית מספר האנשים שעושים ספורט על בסיס קבוע ניתן לראות שינוי בולט במראה של צעירים במדינת ישראל – אנחנו נהיים שריריים יותר וחטובים יותר. הדבר הזה עלול לגרום למעין התיישרות עם אידיאל יופי חדש ולגרום לאנשים לעשות ספורט מהמניעים הלא נכונים. באופן טבעי לחלוטין אנחנו משווים את עצמנו לאחרים ובין היתר גם במובנים הפיזיים. ככל שהחברה נעשית חטובה יותר, שרירית יותר, ככה אנחנו עלולים לחשוב שמשהו איתנו לא בסדר, שאנחנו לא מספיק חטובים ולא מספיק "יפים".

"אני אישית חושבת שספורט צריך להיות חלק מאורח חיים שאנחנו מקיימים, שאנחנו מחליטים שבא לנו להיות בריאים יותר. בתור מאמנת אני רוצה להביא את המתאמנים שלי להצליח לעשות תנוחות בסיסיות במהלך היום: להרים משהו מהרצפה ושלא יכאב להם הגב, לעלות במדרגות בלי להתנשף ולהרגיש בריאים יותר. אני לא מכוונת לאיזשהו אידיאל יופי, אני בעצמי לא בן אדם רזה, אני שרירית. אני מאמינה שבסופו של דבר כדי להרגיש טוב עם הגוף שלך, אתה צריך להרגיש בריא, להצליח לעשות דברים בסיסיים במהלך היום, כמו לרוץ לאוטובוס ולא לעלות מזיע ומתנשף", משתפת נופר בליזובסקי, מאמנת TRX ,אימונים פונקציונאליים, עיצוב וחיטוב.

 

ספורט לפי דעתי חייב להיות חלק מאורח חיים בריא ולא עניין נקודתי לפני פאנג'ויה או חתונה. יותר מכך, ישנה סכנה פיזית ממשית לעשיית ספורט נקודתי ודרסטי – אנשים שמתחילים להתאמן פרק זמן קצר לפני אירוע מתאמנים בצורה חדה, לא הדרגתית, לא נכונה ועלולים לחוות פציעות. נוסף על כך, עשיית ספורט מתוך המקום הזה עלולה להוביל לדברים שליליים וליצירת דימוי גוף בעייתי. הדבר הזה יוצר מעין התיישרות חברתית עם אידיאל יופי מסוים שאנחנו צריכים וצריכות לשאוף אליו. זאת תופעה שאני רואה אותה כבעייתית, ככזאת שצריכה להיפסק, ולשמחתי ניתן לראות שינוי מסוים.

ממש בשנה האחרונה ניתן לראות זווית חיובית ובריאה יותר של עשיית ספורט על בסיס יום יומי. ייתכן כי טירוף ה"Warrior Ninja "מביא איתו את הבשורה החדשה לספורטאים.

"עכשיו יש לנו את הנינג'ה ורואים הרבה מטפסים וקרוספיטאים שמתאמנים ומתחטבים וזה נראה מעולה. היום אני חושבת שהמגמה מתחילה להשתנות. אחיין שלי פתאום רוצה להירשם לטיפוס וזה לא טרנדי בכלל, זה משהו שלא בדיבור בכלל. זה נכנס לשיח היום יומי – טיפוס, קרוספיט ולא רק עיצוב, חיטוב או ריצה. אני מאמינה שאנחנו רואים את זה, התקשורת מובילה את השיח היום יומי שלנו. אם פעם האידיאל היה דוגמניות מאוד רזות ללא אחוזי שומן, היום אנחנו רואים את הגידול במסת שריר ואת החיטוב היותר מסיבי", מספרת נופר.

 

אני חושב שאנחנו צריכים לפעמים לעצור ולשאול את עצמנו: למה אנחנו עושים ספורט? בשבילי ספורט הוא קודם כל בשביל הנפש, זה גורם לי להרגיש טוב יותר עם עצמי. כשאני
מרגיש בריא, כשאני מרגיש חזק, כשאני מרגיש קליל, זה משפיע גם על ההרגשה הפנימית שלי. לפי דעתי, ספורט, ובדגש על ספורט בריא, חייב להיות חלק משגרת היום יום של כל אחד ואחת, רק צריך למצוא את הסוג הנכון.

 

מה המסר שלך לאלו שעוד לא החלו להתאמן?

"יש משפט שנכנס לי חזק לראש כשהייתי בצבא. אני אישית הייתי מאוד גרועה בריצה, התאמנתי והגעתי ל-20 ק"מ ריצה והמשפט שתמיד היה לי בראש: ''גם אם את רצה הכי לאט בעולם, את רצה יותר מהר מזה שיושב על הספה. צריך לעשות את הצעד הראשון שהוא הכי קשה בעולם, אבל לעשות אותו.'' "למי שמתאמן – ההתמדה זה הסוד. זאת לא
חוכמה להגיד שמתאמנים פעם בשבוע, צריך להתמיד, להגיע ולעשות. אני יכולה להגיד על עצמי שביום שיש לי אימון, אחריו אני מרגישה מדהים. לפני האימון אני יכולה להרגיש בבאסה, שאין לי כוחות, ואחרי אימון הכול משתנה," הוסיפה נופר, ואז אמרה, "כמו שיש מיליון סוגי מאכלים ולא כולנו אוהבים את הכול, ככה יש מיליון סוגי כושר וספורט ואני מאמינה שאפשר לטעום אותם עד שמוצאים את מה שאוהבים."

ספורט מפתח דימוי גוף בריא או אידיאל יופי בעייתי?

''אני חושבת שעם עליית התודעה המבורכת בנוגע לספורט, מתקיימות שתי התופעות. השאלה שכל מתאמן ומתאמנת צריכים לשאול את עצמם בסופו של דבר – האם אני עושה
ספורט כי אני רוצה להיראות שרירי וחטוב, או האם אני עושה ספורט כדי להרגיש קליל, חזק ובריא? כאן כל ההבדל.''

נגישות