אצור! תערוכה לפניך
מאת: דיקלה קציר

התמונה מתוך התערוכה -

גן דה לנגה, ילדה וגולם, 2014, אקריליק על עץ, 30X54, אוסף משפחת דה לנגה

 

"הבנתי שמה שאני אוהבת לעשות זה להסתכל על אמנות, זה מה שעושה לי טוב", מודה נטלי אנדריאשביץ׳, סטודנטית לשנה ג' המשלבת אומנות וחטיבה במזרח תיכון. היא מספרת שבאה מרקע של יצירה, אבל לאחרונה גילתה שהתשוקה שלה היא תולדות האמנות, ואצירה בפרט. גם שקד גולן, שנה ג' באמנות ופסיכולוגיה, באה מרקע של יצירה, אך היא דווקא חושבת שהסיפוק שלה מגיע מעצם העובדה שהיא יוצרת משהו משלה. במקביל, שקד חושבת שהתחומים שלובים אחד בשני. "העולם של אמנות הוא מאוד טוטאלי ואינטנסיבי, וכדי ליצור צריך גם לקחת בחשבון את המרחב וההיסטוריה של האמנות".

מדי שנה הסטודנטיות במחלקה לאומנות בקורס "אוצרות" מציגות בכותלי האוניברסיטה תערוכת ענק, עליה עבדו למעלה מסמסטר. השנה היצירות בתערוכה הן בסימן "משפחה ישראלית" לרגל חגיגות ה-70 לישראל, כאשר כל סטודנטית קיבלה משפחת אומנים ואצרה את עבודותיהם של כל אחד מבני המשפחה. מה שבטוח זה שהשנה התערוכה גדולה ומדהימה מתמיד, ואסור להחמיץ. כל מה שצריך לדעת, כאן.

נריץ אחורה רגע

במהלך שנה ג' הסטודנטיות לאמנות לוקחות חלק בקורס אוצרות. עבור אלה שקצת הלכו לאיבוד, אוצרות היא מקצוע (ואף לומדים אותו בתואר שני) שמי שעוסק בו לוקח על עצמו לאסוף פריטי אמנות ומיצגים לתוך מכלול אחד שיוצג במוזיאון או תערוכה, כפי שעושות הסטודנטיות במחלקה לאמנות. פרופסור מאור הוא המוביל של תערוכת הקורס בבן גוריון, כאשר בהתנעה הראשונית הוא בחר מראש את נושא התערוכה ואת רשימת האומנים והמשפחות אשר יוצגו בתערוכה. לאחר מכן, הסטודנטיות התחילו בתהליך האצירה. כל אחת מהן קיבלה משפחה מתוך 21 המשפחות של האומנים אשר עתידות להציג בתערוכה. כל סטודנטית נפגשה עם כל אמן (!) וערכה איתו ראיון עמוק ומקיף על היצירות שלו (חפשו בתערוכה), על המשפחה שלו ועל נקודת ההשקה ביניהם. לבסוף, הן בחרו עם אותו אמן יצירות אשר יתאימו לקונספט התערוכה, משפחה ישראלית, ושגם ישקפו את הייחוד של האמן עצמו.

הבנות מספרות כי גילו לא מעט הפתעות בכל הקשור לתא המשפחתי, כמו למשל שסביב הכבשים של מנשה קדישמן עומד גם בנו, בן קדישמן וגם אימו, בלהה, אשר גם עסקו באמנות. שקד מספרת כי מה שמעניין במשפחה הוא שמצד אחד כל אחד רוצה לשמר את המעטפת המשפחתית, ומצד שני כל אמן רוצה לממש את העצמי הייחודי שלו ולהיות אחר בפני עצמו. "אפשר לראות את זה בסרטון הוידאו של עופרי כנעני, נכדתו של יחיאל שמי (זוכה פרס ישראל לפיסול לשנת 1986), שיצרה אז בהיותה סטודנטית לאמנות. הסרט עוסק ביחסים שבין אומנים במשפחה וחושף את הקשיים והקונפליקטים במשפחה של אמנים". לפעמים אפשר להתבלבל, ולפעמים מדובר בקצוות שונים של ממש, כמו שנטלי מספרת במשפחת גרשוני. "האב, משה גרשוני היה אמן מאוד אקספרסיבי, מצייר בלהט עם כל היד ולא מפחד להתלכלך". לעומתו אשתו, ביאנקה, שהייתה צורפת תכשיטים מזהב ומחומרים זולים אך גם עדינים כמו נוצות, ואצלה הדיוק היה מרכיב חשוב.

מתוך התערוכה
גדעון רובין, אב ובן, 2011, שמן על פשתן, אוסף האמן

איך בוחרים את היצירות?

הבנות מספרות כי הבחירה לא קלה בכלל, אתם יכולים לנחש גם למה, אבל אם זה לא מספיק, צריך גם להתחשב בעובדה שהרבה מהאומנים מציגים במקביל לתערוכה את יצירותיהם במקומות אחרים, כך שמדובר בארגון ותיאום ברמה הגבוהה ביותר.

מעבר לכך, ברמה הפיזית, יש לחשוב על הקשר המחבר בין כל היצירות של כל אמן במשפחה ועל מיקומם יחד תחת קיר אחד. תעשו את החישוב עבור 21 משפחות, ותגלו שמדובר בסדר גודל שלא נראה עוד באוניברסיטה. כל סטודנטית קיבלה תפקיד נוסף ואחריות בתפעול התערוכה, בין אם בהפקה, שינוע היצירות, תליית היצירות, או עריכת קטלוג התערוכה שמאגד את כל האומנים שישתתפו בה יחד עם יצירותיהם. אל תתבלבלו, מדובר בתפעול של הפרטים הקטנים ביותר, עבודה שוטפת והשקעה רבה. את פרי העבודה הקשה תוכלו לראות בתערוכה.

התערוכה תיפתח ב-21.3 בשעה 18:00 בגלריית הסנאט, בניין 71 ותהיה פתוחה לקהל הרחב עד לתאריך 3.6, במהלך שעות היום. אל תפספסו!

ציור מתוך התערוכה
גן דה לנגה, ילדה וגולם, 2014, אקריליק על עץ, 30X54, אוסף משפחת דה לנגה
נגישות