אני יכול להפסיק מתי שאני רוצה
מאת: נתנאל סימקין , עורכת עדן גבע לירן , מדור:

כולנו מכורים למשהו, כולנו חושבים שאנחנו יכולים להפסיק בכל רגע. למה אתם מכורים?

יצא לכם פעם לחשוב בראש ''בוא'נה, אני מכור,'' או להגיד לחברה הכי טובה, ''אני פשוט מכורה אחותי?'' כי אם כן, אולי באמת יש לכם בעיה. התמכרויות זה לא רק לסיגריות, לסמים ולאלכוהול, אלא זה יכול להיות לכל דבר. מדברים יום־יומיים כמו קולה וקפה ועד לדברים מרחיקי לכת כמו ניתוחים פלסטיים.

כשמדברים על התמכרויות, אתחיל ואומר שהכול בראש, ולא, אני לא מתכוון ברמה של אם ארצה אפסיק, אלא אני מתכוון למוח שלנו ולמערכת העצבים. לנו, בדומה לבעלי חיים, יש אזור במרכז המוח אשר בעת גירוי חיצוני שנתפס כמענג, הוא מפריש את הורמון הדופמין אשר נותן תחושה של חיזוק חיובי או תגמול, מה שהופך את הפעולה שגרמה לגירוי הזה להיתפס כרצויה. עד כה הכול טוב ויפה, אך הבעיה מתחילה כאשר גירוי מסוים, גורם להפרשת ההורמון בצורה מוגזמת או מזיקה אשר משתלטת על המוח שלנו, וגורמת לנו להמשיך את הפעולה ללא התחשבות בהשפעות השליליות שלה. פה נכנסים הסמים, ולא, לא בקטע כזה, אלא סמים שבשונה מהתמכרויות אחרות, גורמים להפעלת מערכת החיזוק החיובי במוח באופן פיזי, בגלל המרכיבים שלהם שחודרים דרך מחסום הדם-מוח ומשתלטים בעצמם על המוח שלנו − מה שגורם להתמכרות מלאכותית ולא טבעית שהגוף יכול להתמודד איתה.

אם אתם מספיק אמיצים בשביל להיחשף לדברים שייתכן שאתם מכורים אליהם ולא ידעתם את זה − הכתבה הזאת בשבילכם.

כושר, קעקועים ומגע בעור ובשיער

לא כל ההתמכרויות קשורות לדברים שאנחנו צורכים, אלא גם לפעולות שאנחנו עושים. הגוף שלנו (מערכת העצבים), מפריש את הדופמין גם בפעולות ובתחושות בסיסיות בחיי היום־יום. התמכרות לכושר, שיכולה להישמע כמו התמכרות החלומות, יכולה להוות בעיה מרכזית ברגע שהכושר נעשה המטרה ולא הכלי. אנשים שמתאמנים יותר מהכמות המומלצת עלולים לחוות כאבים בגוף, שברי מאמץ או עודף אדרנלין כאשר הם במנוחה. דבר זה עלול להקשות על שגרת חייהם וזה מבלי לציין את ההשפעה הרגשית על דימוי הגוף שלהם ברגע שהם לא מתאמנים. גם התעסקות בעור ובשיער יכולה להיחשב להפרעה כפייתית או להתמכרות. מחקרים מצאו שאנשים מקדישים כ-12-10 שעות ביום בהתעסקות בעור ובשיער שלהם, דבר שיכול לנבוע ממספר סיבות שביניהן ניתן למנות חרדה, שעמום או לחץ. בעזרת ההתעסקות הזאת אנחנו מגרים את העצבים מה שבמשך הזמן גורם להפרשת הדופמין למוח ומכך − להנאה. התמכרות נוספת, אשר פחות נפוצה, היא התמכרות לכאב. ההתמכרות הזאת, שמשולב בה פן רגשי, מושפעת מתחושת עונג שאנחנו מקבלים מדקירות קטנות או מלחץ שנותן סיפוק לגוף. אנשים שמרבים לעשות קעקועים או פירסינג עלולים לחוות התמכרות מעין זאת שקושרת באופן ישיר בין יופי ואופנה לבין כאב קל, מה שיכול להוביל אנשים שעשו קעקוע לרצות לעשות עוד ואף ליהנות מעשיית הקעקוע עצמו.

שופינג, הימורים ואהבה

כנראה שבאמת יש לנו נשמה, אחרת איך אפשר להסביר את זה שאפשר להתמכר לפעולות שמרגשות אותנו? מחקרים בארה''ב הצביעו על כך ש-10% מהאוכלוסייה מכורים לשופינג. כן, ללכת לקניות ממש יכול להשפיע על המוח שלנו ולא רק על הארנק. הקניות יוצרות התלהבות ואושר שמגבירים את הרצון לקנות עוד ועוד. הבעיה מתחילה לא רק כשהחשבון במינוס, אלא כשאנשים משכנעים את עצמם שהם באמת צריכים לקנות דברים שאין להם צורך בהם. בצד השני של ההתמכרות לרגש נמצאים ההימורים. הימורים, או יותר נכון ההתלהבות מהסיכוי לנצח וההתרגשות מכך, יוצרים תחושות חזקות במוח שגורמות לרצון להמשיך להתרגש, ומספיק שתנצח פעם אחת, תהיה מוכן להמר יותר בפעם הבאה (ומנהלי קזינו מודעים לכך, לצערם של המהמרים). אהבה היא דבר טוב ויפה, אבל גם אותה צריך לדעת לצרוך במידה. התמכרות לאהבה יכולה להשפיע בשלל צורות שביניהן ניתן לכלול את ההתמכרות למין, נימפומניה, התמכרות לבגידות וגם התמכרות לשברון לב. רגש האהבה כל כך חזק שהוא יכול להשפיע על זרימת הדם ללב, להשפיע על המוח ועל מצב הרוח יותר מאלכוהול והוא יכול לגרום לרצון לשים קץ לחיים עצמם – אז אהבה, ראו הוזהרתם.

חשוב לזכור שהכול טוב במידה מסוימת - הבעיות מתחילות כשהופכים את הדברים להרגל ונכנעים לפיתויים שלאחר מכן יהיה קשה מאוד להפסיק אותם. אם בכלל נרצה להפסיק...

נגישות