אירוויזיון 3.0
מאת: דניאל רימברג , עורכת עדן גבע לירן , מדור: כללי

נטע הצליחה להביא את הגביע בפעם הרביעית – מה שאומר שאנו נזכה לארח פעם נוספת את התחרות בארץ!

ב-18 במאי תחרות האירוויזיון תתקיים במדינת ישראל בפעם השלישית בהיסטוריה. אך לעומת שתי הפעמים הקודמות שבהן התקיימה התחרות בירושלים, הפעם היא תתקיים בעיר תל אביב־יפו. כמובן, כפי שכולכם יודעים, זכינו לכבוד הזה לאחר הזכייה המפוארת של נטע ברזילי עם השיר "Toy". ישראל, למרות היותה מדינה קטנה, התבססה כאחת מענקיות האירוויזיון והיא ממוקמת במקום הרביעי (ביחד עם הולנד) בהיסטוריית הזכיות באירוויזיון והיא אחת מארבע מדינות בודדות שזכו באירוויזיון שנתיים ברציפות. אז לקראת "אירוויזיון 2019" החלטנו להביא את הרקע לארבע הפעמים שבהן הבאנו את ה"דוז פואה" ואת הניצחון הנכסף.

אירוויזיון 1978

בשבעה באפריל 1977 זכתה קבוצת הכדורסל של מכבי תל אביב באליפות אירופה לאחר הניצחון ההיסטורי 78-77 על וארזה האיטלקית. באותו יום הודיע ראש הממשלה יצחק רבין על התפטרותו ובבחירות שהתקיימו לאחר מכן ניצחו מפלגות הימין בראשות מנחם בגין בבחירות שתוצאותיהן מכונות "המהפך". רוח השינויים ההיסטוריים במדינה לא פסחה גם על תחרות האירוויזיון ולראשונה בהיסטוריה זכינו בגמר האירוויזיון שהתקיים בפריז ב-22 באפריל. באירוויזיון זכו יזהר כהן ולהקת "אלפא־ביתא" בשיר האלמותי שכולנו גדלנו עליו – "אבניבי". ישראל, המדינה הקטנה והצעירה, לא יכלה לקבל מתנה יפה יותר לכבוד יום הולדתה ה-30.

במרץ באותה שנה ישראל יצאה למבצע ליטני נגד מטרות מחבלים בלבנון ובמשך שלושה חודשים צה"ל נלחם בדרום לבנון. באפריל התמנה רפאל איתן (רפול) לרמטכ"ל צה"ל, ובאופן אירוני, לאחר זכיית ישראל באירוויזיון, החליט לסגור את הלהקות הצבאיות. בספטמבר נפגשו לראשונה ראש ממשלת ישראל מנחם בגין ונשיא מצרים אנואר סאדאת בגישורו של נשיא ארה"ב ג'ימי קרטר. השניים חתמו על "הסכמי קמפ דיוויד" ששרטטו את הסכם השלום, ובדצמבר אף קיבלו את פרס נובל לשלום. באותה שנה קרו דברים חשובים נוספים בהיסטוריה התרבותית הישראלית – לראשונה שודרה התכנית "זהו זה!", רמי פורטיס הוציא את אלבומו הראשון, יוני רכטר ודודו אלהרר הוציאו את האלבום "הכבש השישה עשר" והוקמה להקת "גזוז".

אירוויזיון 1979

זוהי השנה שבה נערך האירוויזיון בישראל בפעם הראשונה בהיסטוריה. האירוויזיון נערך בבנייני האומה שבירושלים ב-31 במרץ וזו הייתה אחת ההפקות הראשונות של הטלוויזיה הישראלית ששודרו בצבע. במקביל להכנות לתחרות, דתיים אורתודוקסים הביעו התנגדות ומחו כנגד אירוח התחרות בישראל בגלל חילול שבת, זאת כיוון שהחזרה הגנרלית לתחרות התקיימה בשבת בבוקר. בתחרות זכינו בניצחון שני רצוף עם השיר "הללויה" של גלי עטרי ולהקת "חלב ודבש", זכייה שהיוותה את ההשראה לסרט הקומדיה "הללויה" שיצא בשנת 2003. שנה לאחר הזכייה ישראל סירבה לארח את התחרות בעקבות קשיים כלכליים של רשות השידור ולא השתתפה בה מכיוון שהיא התקיימה ביום הזיכרון לחללי צה"ל.

ב-26 במרץ באותה שנה, ימים ספורים לפני התחרות, נחתם הסכם השלום ההיסטורי בין ישראל למצרים וכתוצאה מכך באחד במאי חצתה לראשונה ספינה ישראלית מסחרית את תעלת סואץ. בעקבות האירוויזיון, הטלוויזיה הישראלית התחילה לשדר בצבע. באותה שנה להקת גזוז הוציאה את אלבומה הראשון ועוזי חיטמן ביצע לראשונה את השיר ההיסטורי "נולדתי לשלום". בקולנוע יצא הסרט "דיזינגוף 99" בכיכובו של גידי גוב, ובספורט שחקן ישראלי חותם לראשונה בקבוצה אנגלית (אבי כהן בליברפול). באותה שנה, שלומית הראבן התקבלה כאישה הראשונה באקדמיה ללשון העברית.

אירוויזיון 1998

אירוויזיון 1998 נערך בתשעה במאי בברמינגהאם שבבריטניה וזכתה בו הזמרת דנה אינטרנשיונל עם השיר "דיווה". הבחירה בזמרת הטרנסג'נדרית לייצג את ישראל באירוויזיון גררה מחאות טרנספוביות והומופוביות מצד גורמים דתיים כולל הדרישה לבטל את השתתפותה בתחרות. בעקבות זכייתה בתחרות, סגן ראש עיריית ירושלים, חיים מילר, טען כי לא יאפשר את קיום התחרות בירושלים, אך ראש עיריית ירושלים אהוד אולמרט דחה את טענתו ואמר כי ירושלים היא עיר של תרבות מגוונת. ואכן, בשנת 1999 התקיימה התחרות בירושלים. בתחרות זו ישראל סיימה במקום החמישי עם שיר ימי ההולדת המפורסם בביצועה של להקת "עדן".

השיח סביב דנה אינטרנשיונל היווה אבן דרך משמעותית בעבור הקהילה הגאה בפרט ובעבור מדינת ישראל בכלל. ואכן, לאחר זכייתה באירוויזיון ולרגל 50 שנה להולדתה של מדינת ישראל נערך לראשונה מצעד הגאווה ברחובות תל אביב־יפו. קודם לכן, באפריל של אותה שנה, נפתחו רשמית מגדלי עזריאלי שהפכו לבניינים הגבוהים ביותר במדינת ישראל. בשנה זו יצאו שלל להיטים היסטוריים במוזיקה הישראלית – "כולם רוקדים עכשיו" של היי פייב, "BMW שחורה" של אתניקס, "ברוש" של אביתר בנאי, "לתת" של בועז שרעבי ועוד. בשניים במאי התקיים אחד ממשחקי הכדורגל מעוררי המחלוקת והידועים לשמצה בהיסטוריית המדינה – "משחק השרוכים" שבו איתן טייב, בלמה של הפועל בית שאן, נצפה קושר שרוכים רגע לפני המהלך שהוביל לשער האליפות של בית"ר ירושלים ונחשד כמי שמכר את המשחק. באותה שנה זכתה גם צרפת לראשונה במונדיאל כאשר גברה 3-0 על ברזיל הגדולה.

אירוויזיון 2018

עשרים שנה עברו מאז הזכייה האחרונה ולראשונה היה נראה שיש לנו סיכוי לזכייה נוספת. נטע ברזילי הגיעה לאירוויזיון שהתקיים בליסבון עם הלהיט "Toy", אך למרות האמונה בזמרת המוכשרת היה קשה להאמין באפשרות שלנו לזכייה באירוויזיון. ולא, זה לא היה בגלל אי אמון בכישרון של נטע אלא בגלל תנועות החרם על ישראל אשר התעצמו בשנים האחרונות בעולם ובייחוד באירופה. אך אף על פי כן ולמרות תחרות קשה מצד הזמרת המצוינת של קפריסין זכינו באירוויזיון בפעם הרביעית בהיסטוריה.

לפני שנה קרו עוד כמה דברים מעניינים – באפריל התקיימה אליפות אירופה בג'ודו בתל אביב ובמאי מרוץ האופניים "ג'ירו ד'איטליה" נערך לראשונה בישראל. ב-14 במאי עברה שגרירות ארצות הברית מתל אביב לירושלים בעקבות החלטה היסטורית של דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב. ב-14 באוגוסט הטלוויזיה החינוכית הישראלית סיימה את שידוריה לאחר 52 שנות שידור ויום לאחר מכן ערוץ "כאן חינוכית" עלה לאוויר במקומה. ב-2018 התקיים גם המונדיאל וכמו ב-1998 גם הפעם זכתה צרפת בפעם השנייה בתולדותיה.

השנה ייצג אותנו באירוויזיון קובי מרימי עם השיר "Home" ואנו מקווים שבפעם השנייה בתולדותינו נזכה בניצחון רצוף.

נגישות