אהבה דיגיטלית
מאת: דניאל רימברג , עורכת עדן גבע , מדור:

בעוד עולם הדיגיטל שואב בסערה את התעשיות המסורתיות ומביא אותן למאה ה-21, גם תחום הדייטינג והזוגיות הופך להיות יותר ממוחשב ופחות אמיתי. האם אהבת אמת עדיין קיימת?

זוגיות או יותר נכון לומר אהבה היא אחת הדברים שבני-אדם הכי מחפשים. הרי איך לא? רובנו ראינו את הזוגיות ארוכת השנים של סבא וסבתא, של אמא ואבא, של הדודים והדודות. מעבר לכך, כל הסדרות והסרטים שראינו יצרו לנו דימוי קסום שיום אחד תגיע אהבה על הסוס הלבן וכל הכוכבים בשמיים יסתדרו בשורה אחת. גדלנו על זה שלכל אחד ואחת יש נפש תאומה ושבאיזשהו רגע בחיים נפגוש אותה. בכלל, כשהתחלנו ללמוד בבן גוריון סיפרו לנו על "אבולוציית הזוגיות הבן גוריונית" – בשנה א' חיי הוללות, בשנה ב' תחילה של זוגיות מופלאה, בשנה ג' מעבר לדירה משותפת ומשם הדרך ורודה. אז איך זה שהחיים לא נראים ככה באמת עבור רוב הסטודנטים ובני דור ה-Y?

מחפשים רומנטיקה או סטוצים?

בשנים האחרונות נוצר דימוי מסוים על הדור שלנו, ישנה טענה שאנחנו דור שמחפש יותר סטוצים מאשר זוגיות, ששכחנו מהו הערך האמיתי של אהבה בחיים. אבל הדימוי הזה לא כל-כך נכון, אנחנו אומנם מתקשים בלמצוא ולייצר זוגיות אבל אנחנו ללא ספק מחפשים. נכון להיום, יש בעולם מעל ל-4000 אתרי הכרויות בהם חברים מעל ל 60- מיליון בני דור ה-Y. עוד נתון מעניין שעולה מדו"ח שפרסם ה- National Academy of Science הוא ששליש מבני דור ה- Y שהתחתנו בין השנים 2005-2012 הכירו דרך אתרי הכרויות. מכאן אפשר לטעון שהדור שלנו כן מנסה למצוא אהבה ולאו דווקא מחפש סטוצים.

אהבה דיגיטלית

הדור שלנו הוא דור שגדל במקביל להתפתחות מואצת של הטכנולוגיה – רובו אם לא כולו גדל עם מחשב וחיבור לאינטרנט. המצאת הוואטסאפ ללא ספק השפיעה על דרך התקשורת – הכול נהיה זמין, לא צריך להרים טלפון, אפשר לכתוב כמעט כל דבר וזה הרבה פחות "מפחיד" מלדבר פנים אל פנים. ומה לגבי אפליקציות היכרויות כמו טינדר שהתחילה כאפליקציה של סטוצים או כמו OkCupid שנחשבת לאפליקציה יותר מחייבת?

התפתחות הטכנולוגיה הכניסה אותנו הישר אל תוך עידן טכנולוגי שבו הכול זמין ומספר האפשרויות שעומדות לפנינו הן בלתי מוגבלות. היום בשביל להכיר מישהי כבר אין צורך לצאת מהבית, אפשר פשוט לשכב במיטה ולדפדף ימינה-שמאלה. אם יש התאמה אפשר להתכתב בלי כל המבוכה והפחדים שיש במפגש הבינאישי ומשם להתקדם. האומנם?

לכל התופעה הטכנולוגית הזאת יש השפעה חדה מאוד על איך שהדור שלנו יוצר מערכות יחסים. אני לא בא לטעון שאי אפשר ליצור מערכת יחסים תקינה ואוהבת בהיכרות דרך אפליקציות אבל אני כן בא לטעון שזה פוגע בכימיה הראשונית וביכולת התקשורת הבינאישית. הרי כשמישהו מהשניים עוזר אומץ ופונה פנים אל פנים, מצד אחד מתעורר פחד אך במקביל ישנה התרגשות. אין כל-כך תחליף לכימיה שנוצרת בין שני אנשים בתקשורת פנים אל פנים ואין ספק שלעיתים קרובות היכרות טכנולוגית יוצרת
ריחוק רגשי שפוגע בהמשך הקשר.

האם טוב להיות האדם לבדו?

תופעה שכן מאפיינת את דור ה-Y היא תופעת "הרווקות מבחירה" והכוונה היא לא לחיי רווקות מלאי סטוצים וקשרים זמניים. זה דור שמאוד אוהב את מה שהוא עושה, שמחפש משמעות, שרוצה להצליח, שרוצה לבלות, זה דור שהחיים שלו נעים על 200 קמ"ש. בעקבות כך רבים מהדור שלנו מרגישים שאין להם זמן לעצמם או שהם לא מוצאים זמן לחברים ולמשפחה. כשהחיים נראים ככה, המחשבה על זוגיות מרתיעה ובאמת מתעוררת תחושה שלהיות לבד זה יותר נוח, ככה אנחנו אדונים ללו"ז שלנו
ולא תלויים באף אחד אחר. אולי תתפלאו אבל ישנם לא מעט בני דור ה- Y שבאמת מאושרים ללא זוגיות. נתון מעניין על שבדיה למשל הוא שיש בה 52% רווקים (רובם מבחירה) והממוצע באיחוד האירופי עומד על 32%.

יש הרבה דגים בים

אחת התופעות הרווחות שהזכרתי מקודם היא השפע הבלתי נגמר הזה שאנחנו חווים. ניקח למשל את חיי הסטודנטים בבן גוריון, אנחנו כל הזמן מוקפים בגברים ונשים – אם זה בלימודים, בפאבים, במסיבות, בישיבות דירה ובאינספור הזדמנויות. המבחר שיש לאוניברסיטה להציע בתחום הזה כל כך גדול עד כדי כך שנדמה שלפעמים קשה לבחור. נוצרה מעין מחשבה רווחת כזאת שהגבר הנכון והאישה הנכונה נמצאים ממש מעבר לפינה.

כשיש מבחר כל כך גדול איך בעצם מקבלים החלטה? לא מקבלים. בואו נהיה כנים לחלוטין ונדבר על מה שרבים מהסטודנטים עושים – ממקבלים. זה לא בא ממקום רע או מהרצון לשחק בצד השני, זה מגיע בדיוק מחוסר היכולת להחליט. לכן, לא פלא שכ-45% אחוז מהסטודנטים בבן גוריון רווקים. אז או שיוצאים תקופה קצרה עם מספר אנשים או שתמיד שומרים מישהו או מישהי על אש קטנה (זה גם למקבל!). גם אם לא יצאתם תקופה עם מספר אנשים, אני מאמין שרבים מכם מנהלים או ניהלו במקביל כמה שיחות שהן מעבר לפן הידידותי. משהו בהתנהלות הזאת בעצם גורם לנו לא לבחור, לא להתחייב ובגדול פוגע ביכולת שלנו ליצור מערכת יחסים בריאה ורצינית.

Work, Work, Work

אחת מההשפעות הקשות שיצרה אצלנו תעשיית הקולנוע ההוליוודית הרומנטית היא שמרבית מבני דור ה-Y מרגישים שאהבה היא לא משהו שמחפשים באופן אקטיבי, אלא משהו שנופל עלייך ו"מוצא אותך" ביום בהיר. האמת רחוקה מכך שנות אור – על מנת למצוא זוגיות צריך להתאמץ. צריך לצאת מהבית, צריך ליצור אינטראקציה (רצוי פנים אל פנים) ולצאת לאינספור דייטים כושלים. וכשכבר יגיע הדייט הזה, כשיתחיל הקשר הזה שנראה שיש לו פוטנציאל צריך לתת לו הזדמנות אמיתית. ומה הכוונה בהזדמנות אמיתית? דבר ראשון להפסיק למקבל, לתת לכל אדם את מלוא תשומת הלב שלנו. בנוסף, צריך להבין שכדי להגיע לזוגיות בריאה ורצינית צריך לעבוד הרבה – צריך לפנות
זמן, צריך לפנות מקום בלב, צריך להיפתח, צריך לעבוד!

למרות כל מה שגדלנו עליו אנחנו חייבים להבין שאנחנו לא חיים בסרט אמריקאי שבאיזשהו קטע תמיד נגמר בסצנה קורעת לב בשדה התעופה. אנחנו במקרה הטוב חיים באיזה סרט ישראלי שנגמר בזה שבת הזוג שלנו מנגבת לנו באהבה את הטחינה שנשארה לנו בלחי כשאכלנו חומוס באבו-דאבי.

נגישות