אדוני האופל
מאת: ליאור גבאי , עורכת עדן גבע , מדור: גיק-לי

שני האנשים הנוראיים ביותר שעולם הקוסמים אי-פעם ידע נכנסים לקרב ראש בראש. מי אפל יותר ומי חלש יותר? אתם כאן כדי לשפוט!

ג'יי. קיי. רולינג הביאה לעולם לפני קצת יותר מעשרים שנים מתנה קסומה – סדרת ספרים המתמקדת בילד יתום שלומד שהוא קוסם, בן לשושלת קוסמים. בסדרה, שכוללת שבעה ספרים, הארי צריך להביס את התגלמות הרוע של עולם הקוסמים באותה התקופה – לורד וולדמורט. לאחר ההצלחה של הארי פוטר, שהגיע למסך הגדול בשמונה סרטים, המשיכה ג'יי. קיי. רולינג את היקום המופלא הזה עם "חיות הפלא והיכן למצוא אותן", סיפור שקיבל פחות במה (לפחות בארץ), אבל כיאה לסופרת המהוללת, מרתק מאוד. הסיפור מתרחש שנים לפני זמנו של הארי, והנבל התורן עמו מתמודדים הוא גלרט גרינדלוולד. אז מי היה מרושע יותר? אדון האופל שאין לנקוב בשמו או שאולי דווקא זה שהקדים אותו בהרבה? הדעה הרווחת היא שגרינדלוולד הוא רק שני לאדון האופל, אבל בואו נסקור את זה יחד.

מהשוואה ראשונית ניתן להבחין כי לשניהם שמות מוזרים וארוכים מאוד. מי ידע בכלל שגרינדלוולד זו מילה אמיתית, למעשה שם של כפר בשוויץ? ובכן, עכשיו אתם יודעים.

כבר בימי בית הספר שניהם הפגינו כוחות רשע, אך בניגוד לוולדמורט (שאז נקרא טום רידל) שהצליח להסתיר את עקבותיו מפני רוב האנשים, גרינדלוולד, שלמד בדורמשטרנג (מוסד שנוהג להעלים עין מכישופים אפלים) אפילו לא טרח לנסות. הוא סולק מבית הספר בעקבות מעשיו והניסויים ה"מיוחדים" שלו.

לשניהם כמובן הייתה מטרה דומה – להשיג את אוצרות המוות (או את חלקם) ולהביא את עולם הקסם לקדמת הבמה, וכך לא יצטרכו עוד להסתיר את עצמם ואת כוחותיהם מפני המוגלגים.

דמבלדור יקירנו היווה דמות מפתח בחיי שניהם – עבור גרינדלוולד הוא היה בהתחלה חבר ושותף לתכניתו להשיג את אוצרות המוות ולשלוט על עולם המוגלגים, אך לאחר הקרב המצער שניטש בין דמבלדור, אחיו אברפורת' וגרינדלוולד, קרב שבו נהרגה אריאנה, אחותו של דמבלדור, ברח המכשף הצעיר והפך להיות קוסם העוסק בכוחות הרשע באופן מובהק. עבור וולדמורט היווה דמבלדור תחילה מורה דרך, הפרופסור שהוציא אותו מבית היתומים הנורא והביא אותו להוגוורטס, אך גם במקרה של אתם-יודעים-מי, הפך בסוף דמבלדור לאויב מעורר אימה עמו העדיף אדון האופל לא להתעמת באופן ישיר, אלא על ידי שליחת נתיניו לעשות את מה שנקרא, העבודה השחורה.

ב"חיות הפלא" גרינדלוולד גונב את זהותו של פרסיבל גרייבס, קוסם הילאי ויד ימינה של סרפינה פיקורי, נשיאת קונגרס הקסמים של ארצות הברית. טכניקה זו מוכרת גם לוולדמורט ואוכלי המוות שלו, אם כי וולדמורט לא גנב זהות בעצמו, אלא מיזג את עצמו עם דמותו של פרופסור קווירל אי-אז בספר הראשון בסדרה. לאחר מכן הוא הופיע בדמות עצמו הצעיר בספר השני, ואז כבר חזר לכוחותיו ולמראה הגירי וחסר האף שלו. כשהיו צעירים, שניהם היו מתוארים כיפי-תואר. כמה חבל שהם הרסו את המראה החיצוני שלהם עם נשמתם. שיעור לחיים בנות, באד בויז אומנם מושכים, אבל הם לא נשארים ככה תמיד.

כריזמטי, סוחף, מנהיג. אלו מילים שמתארות הן את גרינדלוולד והן את וולדמורט. אומנם שניהם היו בעלי אג'נדות לא הכי טהורות, אך בכל זאת הצליחו למשוך אחריהם קבוצות של מאמינים שהיו מוכנים לשרת את רצונותיהם. גרינדלוולד היה גם מניפולטיבי מאוד וידע לנצל חולשות של אנשים לטובתו, למשל קרידנס ביירבון, שאליו התייחס יפה וברצינות, בניגוד לשאר הקוסמים שפטרו אותו בהינף יד. זאת הייתה כמובן תחבולה של האסטרטג, שבסופו של דבר השתבשה, כאשר גם הוא בעצמו שינה את יחסו כלפי קרידנס כשחשב שהוא כבר לא מועיל למטרתו.

לגרינדלוולד לא היה אכפת שמאות אנשים חפים מפשע ימותו ובלבד שישיג את מה שהוא רוצה. וולדמורט הרג גם הוא מאות אנשים, אם כי לעיתים נדמה שאת חלקם הרג רק בשביל הכיף ולא למען מטרה מסוימת. בקרב, וולדמורט מעדיף לרוב להשתמש בהתקפה, לעומת גרינדלוולד, שנוהג להשתמש בהגנה תחילה ורק לאחר שעייף את יריבו הוא מנחית את מכת הסיום.

וולדמורט הוא זה שהרג את גרינדלוולד. נכון שנראה על פי זה שוולדמורט היה חזק ומרושע יותר, אך האם זה לא מצביע דווקא על ההיפך? הפחד הגדול ביותר של וולדמורט הוא מוות. אפילו פירוש שמו בצרפתית הוא בריחה ממוות. הוא עבד כל כך קשה כדי למנוע את מותו, עד שפיצל את נשמתו לכל כך הרבה חלקים ותוך כדי כך היה לדמות המכוערת שהיה. בעבר אמרה ג'יי. קיי. רולינג שהבוגארט של וולדמורט הוא הגופה שלו. עד כדי כך הוא פחד מהמוות. גרינדלוולד לא פחד. למעשה, הוא ידע שמותו מתקרב וציפה להגעתו של וולדמורט לתאו בכלא נירמנגרד. הוא קיבל את מותו ואף התגרה בוולדמורט על שלעולם לא ישיג את שרביט הבכור, מה שהרגיז מאוד את אדון האופל.

בסרט הראשון ניו יורק נמצאת תחת מתקפות של אובסקורוס, שהוא כוח אפל והרסני, שמשליט הרס וטרור ברחובות העיר. ההילאים, ובעיקר פרסיבל גרייבס, שמאוחר יותר יתגלה כגלרט גרינדלוולד, מחפשים אחר האובסקורוס - ההילאים כדי לשמור בסוד את קיום הקהילה הקוסמת, ואילו גרינדלוולד כדי לחשוף אותה. כל שידוע הוא שגרינדלוולד מעוניין באובסקורוס למטרה אפלה ומרושעת שתטה את הכף לטובתו, מה שלבסוף הוא לא מצליח לעשות כי הוא נתפס בעצמו.

בסרט השני "חיות הפלא: הפשעים של גרינדלוולד" שיצא בחודש שעבר, גרינדלוולד נמלט מהכלא ואוסף לצידו תומכים כדי לחסל את האל-קסים (נו, מוגלגים), והיחיד שיכול לעצור אותו הוא דמבלדור ידידו לשעבר. ניוט, טינה וחברים נוספים מצטרפים לדמבלדור במסע לעצור את גרינדלוולד המרושע. גם נגיני, הנחשית של וולדמורט, מופיעה בסרט החדש בצורה מעניינת מאוד.

לכו גם אתם לצפות בסרט ותחליטו מי לדעתכם היה מרושע יותר.

נגישות