דגל רוסיה

קורונה ברחבי העולם – והפעם: רוסיה

נועם שרעבי

מגפת הקורונה שיבשה לכולם את התכניות. אני למשל, תכננתי לנפוש בוינה בחופשה רומנטית בימים בהם התחילו לסגור את השמיים. כל האירועים הכיפיים של סמסטר ב' בוטלו (בין היתר, פוריםם), ולכו תדעו את מי תכננו להביא לנו ליום הסטודנט השנה שנשאר רק בפנטזיות. מצד שני, אתם יודעים מה אומרים, צרת רבים חצי נחמה, ותמיד נוכל לשמוח על זה שלא רק אנחנו עשינו חישוב מסלול מחדש לאור המצב, אלא גם כמה אנשים בכירים יותר, נגיד פוטין. ולדימיר פוטין פרץ לחיים הפוליטיים ברוסיה לפני שני עשורים, תחילה כראש ממשלה שמונה בחטף כדי למלא את מקומו של ראש הממשלה שפוטר, ולאחר מכן כנשיא. מאז ועד היום, הוא שומר על מעמדו כאדם החזק ברוסיה הן מבחינה פוליטית, והן מבחינה ציבורית. בבחירות האחרונות שנערכו ברוסיה לפני כשנתיים הוא זכה בקדנציה נוספת עם רוב שמנהיגים אחרים יכולים רק לחלום עליו, ותמיכה של למעלה מ-75% מהציבור. המספרים האלה נשמעים כמעט הזויים, נכון? אז אתם יכולים להבין למה פוטין, שתכנן להעביר השנה במשאל עם תיקון לחוקה שיאפשר לו להמשיך לכהן בתפקידו עוד שתי קדנציות לפחות, מה שהיה משאיר אותו בעמדת הכוח עד שנת 2036, התבאס לא פחות מאיתנו מהקורונה. התיקון הזה אגב, כבר עבר בפרלמנט הרוסי ללא מתנגדים.

ואז הגיעה הקורונה. בהתחלה, ברוסיה התגאו במספרי הדבקה נמוכים בשעה שבכל העולם ההיסטריה גאתה. לקראת סוף חודש מרץ פרסמה התקשורת הרוסית כי בשטח המדינה יש בערך 300 נדבקים ומקרה מוות אחד. המסרים שיצאו מהקרמלין ומהתקשורת הרוסית (שנתונה לשליטה הממשלתית באופן כמעט מוחלט אבל זה נושא לכתבה אחרת. כן, גם על זה כתבתי סמינר) היו מסרים מרגיעים, מעודדים, שהתעקשו שהמצב במדינה טוב ושכל הצעדים וההגבלות שמוטלות נועדו כדי למנוע מקרי הדבקה עתידית ולא יותר. אבל, נכון הקטע הזה שאף אחד לא מאמין לנתונים שסין ואיראן מפרסמות בנוגע למספרי החולים והמתים מקורונה בשטחן כי הן נתפסות כלא אמינות? אז רוסיה נמצאת באותה המשבצת בדיוק, וחוסר האמון שהפגינו מדינות אחרות באירופה וגורמים ברשתות החברתיות בנתונים הרשמיים שפורסמו הדהד ברקע כל העת. חודש אחרי הפרסומים האופטימיים, בסוף אפריל, עברה רוסיה את סין במספר הנדבקים הכולל והמספרים ממשיכים לעלות. נכון לכתיבת שורות אלה, זוהו 300,000 מקרי הדבקה ברוסיה וקצת פחות מ-3,000 מקרי תמותה. הקורונה לא פסחה על בכירי המדינה כשפורסם שגם ראש הממשלה הרוסי נדבק בקורונה, כמו גם דובר הקרמלין ואשתו.

משאל העם שדיברנו עליו קודם נדחה למועד מאוחר יותר, וכרגע לא ברור מה יעלה בגורלו. אחוזי התמיכה בפוטין יורדים, וכמו במדינות אחרות גם המצב הכלכלי וההתמודדות הממשלתית איתו משחק תפקיד חשוב במעמדם של מקבלי ההחלטות. עוד לפני משבר הקורונה לא הייתה הכלכלה הרוסית בשיא תפארתה, אבל כמו במדינות אחרות גם כאן המגפה העולמית הפכה את המצב למורכב הרבה יותר. כרגע, התחזיות מדברות על כך ששמונה מיליון אזרחים רוסים יישארו בלי עבודה. אתם קולטים? שמונה מיליון! נכון, האוכלוסייה הרוסית גדולה מאוד מלכתחילה, אבל המספר הזה נשאר מטלטל אם חושבים לרגע שמאחוריו עומדות שמונה מיליון משפחות.

מוקדם מדי לדעת איך יתורגם המשבר הזה ברמה הפוליטית ועל ההשפעה ארוכת הטווח שלו על שלטונו הבלתי מעורער (בינתיים) של פוטין. לנשיא הרוסי יש היסטוריה ארוכה של שימוש וניצול מבריק של משברים לטובתו האישית, וגם בשליטה על דעת הקהל ועל התקשורת הוא מוכשר בצורה בלתי רגילה. בכל מקרה, יהיה מעניין להמשיך ולעקוב אחרי המשבר הנוכחי ולראות האם זו תחילת הסוף, או בכלל רק מכה קלה בכנף.

נגישות