דגל גרמניה

קורונה ברחבי העולם – והפעם: גרמניה

נועם שרעבי

לפני הכל נפתח בווידוי. אני מעריצה את אנגלה מרקל! לא חסרות סיבות למה (ואולי עד סוף הכתבה אני אצליח לשכנע גם אתכם/ן), אבל האהדה שאני רוכשת למנהיגה מעוררת ההשראה הזו היא אמיתית עד רמת כתיבת סמינר שלם עליה. נשבעת!

אחרי שהבהרנו את זה, בואו נחזור לקורונה והפעם – הקורונה בגרמניה. בניגוד לשוודיה עליה דיברנו בפעם הקודמת, גרמניה נוקטת במדיניות נוקשה כנגד הקורונה שכוללת מגוון הגבלות על האזרחים בדומה למרבית מדינות העולם. החל מאמצע מרץ למעשה, סגרה גרמניה את גבולותיה למעט מעברים של סחורות ועובדים, וגם היא כמו מדינתנו הקטנה מיהרה להשיב לתחומה אזרחים ששהו במדינות זרות בעת ההתפרצות. בחודש מרץ נכנסה גם מרקל עצמה לבידוד לאחר שבאה במגע עם חולה מאומת ותמונותיה מהסופר המקומי שטפו את הרשת. בידוד ביתי עם שלושה בקבוקי יין? מרקל, את אחת מאיתנו!

מספרי הנדבקים והמתים בגרמניה אמנם גבוהים באופן משמעותי מאלה שאנחנו רגילים לראות בחדשות המקומיות, אבל ביחס לשכנותיה ומדינות מערביות אירופיות אחרות – מצבה טוב בצורה די מדהימה. אם בצרפת, בריטניה, ספרד ואיטליה מספר המתים מזמן חצה את ה-20,000 (!), אז בגרמניה נחצה לאחרונה רף ה-6,000. לא מעט, אבל גם לא מזעזע כמו במדינות אחרות. בצרפת ובבריטניה אגב, אובחנו פחות נדבקים בנגיף בסך הכל, כך שבאופן די ברור המהלכים שנקטה גרמניה הפכו את הנגיף לקטלני פחות עבור אזרחיה.

אפשר לשייך את ההצלחה היחסית של גרמניה בהתמודדות עם המחלה למספר בדיקות גבוה (שהגיע לחצי מיליון בדיקות בשבוע) ומתן תשובה מהירה יחסית בנוגע לתוצאותיהן. גורמים נוספים שיסבירו את המספרים והשליטה של הממשלה בהתפשטות הם גם תרבותיים ומערכתיים, במסגרתם מערכת הבריאות הגרמנית והמעבדות הרפואיות התגלו כיעילות ואפקטיביות. לפני שבוע הם כבר התחילו להקל בהנחיות הסגר אך בנאום שנשאה מרקל בפרלמנט הגרמני היא הבהירה שהקורונה עוד רחוקה מלהיעלם וכי אסור ליפול לשאננות שתוביל למחיר גבוה יותר.

ועכשיו ברשותכם/ן, אני רוצה להתייחס לדבר המעניין באמת בעיני בהתמודדות הגרמנית – המנהיגות. מרקל מכהנת כקנצלרית גרמניה כבר 15 שנה, מאז 2005 ברציפות! מאז שנבחרה לקנצלרית היא שברה לא מעט תקרות זכוכית, כשלא רק הייתה הקנצלרית האישה הראשונה של המדינה, אלא גם הייתה הקנצלרית הראשונה שהגיעה מחלקה המזרחי (הקומוניסטי) של גרמניה, שם גדלה וחיה עד נפילת חומת ברלין. במקור היא בכלל מדענית, פיזיקאית וכימאית בעלת תואר דוקטור בכימיה קוונטית (#גאונה_אמיתית).

איפשהו במהלך שנות כהונתה היא הפכה למנהיגה הבלתי רשמית של אירופה כולה, ומכתיבת הטון הבלתי מעורערת באיחוד האירופי. בזמן שהיבשת נתקלה באתגרים משמעותיים שאיימו על שלמות האיחוד האירופי והמשך קיומו בצורה לה היינו רגילים, היא הגיבה בנחישות ובאורך רוח, ברוגע ובצעדים מבוססי היגיון ולוגיקה. משבר כלכלי, משבר פליטים (שהיה כנראה נקודת שפל פוליטית עבורה) ומשבר אמון בשיטה שהגיע לשיאו עם פרישת בריטניה מהאיחוד – אך את כולם היא צלחה, ובגדול! עכשיו, משבר הקורונה וההתמודדות שלה איתו מחזיר אותה לתפקיד "אמא אווזה" אהודה, שיודעת לחלץ את מדינתה ממצוקה ובהמשך (אני מניחה) תסייע גם למדינות אחרות לעשות כך.

אם הקשר הישראלי הוא זה שמעניין אתכם/ן, תדעו שמרקל היא אוהדת מושבעת של מדינתינו הקטנה והיא ספגה מחירים פוליטיים במדינתה בשם ההגנה על ישראל. כן, יש לה גם ביקורת על המדיניות הישראלית בתחומים מסוימים (בעיקר בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני) והיא לא מיודדת במיוחד עם ראש הממשלה הנוכחי שלנו (בלשון המעטה) אבל דווקא במדינה שבה ידעו היהודים זוועות לא אנושיות, יושבת בראש גרמניה כנראה החברה הטובה ביותר של ישראל ביבשת האירופית כולה. מרקל כבר הודיעה שלא תתמודד על כהונה נוספת ולכן תסיים את תפקידה בשנת 2021.

האם משבר הקורונה ישנה את החלטתה? מוקדם מדי לדעת, אבל אין ספק שגרמניה ושכנותיה יכולות לישון טוב יותר בלילה בידיעה שניהול המשבר מופקד בידיים הנאמנות ביותר. לפחות עד למשבר הבא.

 

נגישות