דגל ברזיל

קורונה ברחבי העולם – והפעם: ברזיל

נועם שרעבי

אף פעם לא טיילתי בדרום אמריקה. כשהשתחררתי מהצבא, כל הקונספט הזה של טיול ארוך לא ממש משך אותי, ובמקום זה השקעתי את הכסף של המענק הצבאי בקורס קונדיטוריה וגיחות קצרות לאירופה אהובתי (הגעגועים!). יותר מזה – היבשת הדרום אמריקאית מעולם לא משכה אותי באופן מיוחד, וההיכרות שלי עם התרבות באזור מינימלית. ובכל זאת, בכל הדיון העולמי שלנו בנושא הקורונה אי אפשר שלא להתייחס להשפעה של המגפה על המדינות באזור ועל מדינה אחת באופן מיוחד – ברזיל.

גל הקורונה הגיע לברזיל מאוחר יחסית, וכיום בזמן שלא מעט מהמדינות כבר מתחילות להסיר מגבלות ולייצר לעצמן שגרת-קורונה חדשה, ברזיל עדיין עסוקה בספירה מבהילה של נדבקים ומתים, במספרים שרק הולכים ועולים. נכון לכתיבת שורות אלה, ברזיל נמצאת במקום השני בעולם במספר הנדבקים והמתים מהנגיף, אחרי ארצות הברית ולפני איטליה וסין שהיו מוקדי התפרצות משמעותיים. בתי החולים בברזיל על סף קריסה כשהם מציגים בפנינו את תרחישי הזוועה מהם הזהירו אותנו, והסכנה שטמונה למאות אלפי אזרחים שנדבקים ולא מקבלים מענה או טיפול ראוי.

האלמנט המרכזי שהופך את ברזיל לפגיעה כל כך בשעת המשבר הנוכחי הוא העומד בראשה, הנשיא בולסונארו. גם אם לפעמים נדמה לנו שטראמפ הוא מלך הפייק-ניוז של המגפה הזו (ובכלל), הנשיא הברזילאי עוקף אותו בסיבוב כרגע, כשגם היום, הוא מסרב להכיר בכך שהקורונה היא מגפה משמעותית יותר משפעת, ולטעון ש"הידרוקסיכלורוקין" (הטיפול המקובל למלריה שגם טראמפ חסיד אדוק שלו) הוא תרופה לנגיף למרות שלא נמצאו לכך הוכחות מחקריות. עקב כך, מרבית ההתמודדות של ברזיל כרגע עם הנגיף מתקיימת ברמת 26 המדינות המרכיבות אותה ולא ברמה הגבוהה יותר של המדינה שדורשת את אישור הנשיא.

בולסונארו מצידו, תועד מפר את הנחיות הריחוק החברתי וההמלצות הבריאותיות פעם אחר פעם, כשהוא מביע את התנגדותו להחלת סגר ולמדיניות בריאותית נוקשה שתפגע בכלכלה. עד כה, פיטר הנשיא שני שרי בריאות בגלל חילוקי דעות באשר להתמודדות עם המגפה, כשלאורך כל השבועות האחרונים הוא נאבק בהטלת המגבלות על הציבור ומנסה להביא להחלתן של הקלות. גם האכיפה על ההגבלות שכן הוטלו בברזיל, למשל חובת עטית מסכות במרחב הציבורי, הייתה חלשה ולא אפקטיבית מה שגרם לאזרחים רבים לזלזל בהנחיות ולא לקיים אותן.

כל הדברים הללו הובילו את ברזיל למדרון חלקלק והידרדרות משמעותית בכמות החולים והמתים במדינה. בכל יום מחדש נרשם שיא של מתים מהמגפה במדינה, שחוצה את האלף ביממה. אתם יכולים לדמיין מצב כזה? המקרה הברזילאי מראה לנו בצורה הכי ברורה שיש שהתנהלות ממשלתית תקינה וניהול מתוכנן של המשבר קריטי להצלחה בהתמודדות איתו, אבל במצב הנוכחי בו גם שר המשפטים של ברזיל התפטר בגלל התערבות של הנשיא בחקירות, נראה שברזיל רחוקה מלפתור את המצב. המצב הפוליטי בברזיל לא נמצא בשיאו, ונשמעות לא פעם קריאות שקוראות לנשיא המכהן להתפטר, ולפי סקרים שנערכו במדינה רק שליש מהציבור תומך במדיניות שהוא מנסה להוביל. גם במקרה הברזילאי כמו במקרים נוספים, ההנחה הרווחת היא שמספר הנדבקים והמתים גבוה יותר, מה ששם את המדינה במצב בעייתי עוד יותר. תמונות מזעזעות של קברי אחים ובתי חולים עמוסים מגיעות אלינו מברזיל, אך נראה שהישועה – אם תגיע – לא תבוא מכיוונה של ההנהגה.

רק הזמן יגיד איך תיראה המדינה ביום שאחרי הקורונה, אבל תסלחו לי שבניגוד לטורים הקודמים, הפעם אני הרבה פחות אופטימית.

נגישות