טבע ומים

יום כדור הארץ

מיכל גושנסקי

פעילה בתא פלסטי"ק

הקורונה השביתה הכול. כל מה שלא הוגדר כהכרחי – מבתי הקפה, המועדונים, המסעדות ועד הליכים רפואיים לא דחופים.

הפחד התמידי להפסיד משהו, לבחור לא נכון מתוך השפע האינסופי הפרוש מולנו, לא להיות במקום הנכון בזמן הנכון, הפך לפחות רלוונטי. אין כלום. שום דבר חוץ מקניות, השלמות, עוד קניות והשלמות של דברים שהתפספסו, חצי בכוונה, כתירוץ לצאת שוב.

אני מאוד רוצה לצאת בהצהרה שאין יותר FOMO, שהקורונה הרגה אותו (הגיע עם מחלות רקע), אבל בראיה שלי הקורונה הביאה סוג חדש של פחד לפספס. הרשתות החברתיות מוצפות באימונים בהילוך מהיר, אוכל פוטוגני ואיך לא, עדכונים שוטפים מחייהם של העובדים החיוניים בינינו.

יש אשליה שכולם משנים את החיים שלהם מקצה לקצה, שרוב האנשים מסתגלים ומצליחים להפיק משהו מאוד חיובי מהמצב הסוריאליסטי הזה.

אחרי כמה שבועות של הלקאה עצמית שאני לא מספיק פרודוקטיבית, שלעולם לא תהיה לי סבלנות לתרגל מדיטציה, או חלילה יכולת בסיסית להגיע בזמן להרצאה מקוונת שמתקיימת ליטרלי במיטה שלי, נפל לי האסימון, באיחור אופייני.

האשליה של השינויים הגדולים היא יותר כלפיי חוץ, זה ה"ממחר דיאטה", "הסיגריה האחרונה" של ההרגלים. הצהרות גרנדיוזיות ומילים יפות שלרוב לא עומדות במבחן המציאות.

כמו רוב בני התמותה קל לי יותר להתחיל בשינויים קטנים, צעדים זהירים ובטוחים. לרובנו באמת אכפת מכדור הארץ, חלקנו ממחזרים וכמה יחידי סגולה זכרו שיום כדור הארץ מתקיים השבוע.

לכבוד יום כדור הארץ ריכזנו עבורכם כתא כמה שינויים קטנים שאפשר לעשות, להתמיד בהם והם יביאו להבדל עצום בסופו של דבר.

  • לצמצם צריכה של כלי פלסטיק חד פעמיים: כן, אנחנו אוכלים בבית יותר ממה שרובנו רגילים, אבל זה באמת מהיר יותר לשטוף כלים מאשר לקנות כלי פלסטיק חד פעמיים, שיוצרו מנפט ויישארו פה מאות שנים אחרינו.
  • לקנות תוצרת הארץ: מלבד התרומה החשובה לכלכלה המקומית, לפי נתוני האו"ם שינוע פנים ובין לאומי אחראי לפליטת 32% מגזי החממה.
  • קניית ירקות ופירות בתפזורת: לא רק למיטיבי הלכת האקולוגיים בינינו.
  • החלפת הסבון הנוזלי במוצק: מעבר יותר פשוט ממה שאפשר לחשוב, וחוסך המון.
נגישות