מורה נבוכים לתואר שני בפסיכולוגיה

לומד/ת פסיכולוגיה? מתחיל/ה לחשוב על תואר שני? לקראת חלון הרישום (ינואר-מרץ) קיבצנו עבורך את כל הטיפים לכתיבת קורות חיים והמגמות השונות שיכולות להיפתח בפניך

כיצד מגישים מועמדות ללימודי תואר שני?

קיימים 52 מסלולים ללימודי תואר שני בארץ, אותם תוכלו למצוא באופן מסודר בקובץ מורה הנבוכים נמצא למטה. בקובץ מופיע מידע חשוב בנושא תקופת ההרשמה, ציוני המתא"ם וה-BA המהווים סף לרישום ומידע על תהליך הקבלה. בנוסף מצויים קישורים לכלל הטפסים הנדרשים להגשת מועמדות בכל מגמה, ונתונים שנאספו מתלמידות/ים במגמות לגבי חתך הקבלה (ציון מתא"ם ותואר) הדרוש בפועל במגמות השונות.

כיצד בוחרים לאן להגיש מועמדות?

על מנת לבחור לאילו מגמות כדאי להגיש מועמדות, מומלץ לבקר במרכז המידע לתואר שני. המידע בו כולל את המידע הרשמי (והלא רשמי) על המגמות השונות – ספי קבלה, אוריינטציה, תהליך קבלה, מספר הסטודנטים וקישורים מועילים.

מרכז המידע מתעדכן על בסיס יומיומי בעזרת סטודנטיות/ים שלומדות/ים במגמות התואר השני השונות. שווה להיכנס, להתייעץ, להתלבט ולהחליט – מהן המגמות אליהן תגישו את מועמדותכן/ם.

כיצד מומלץ לכתוב קורות חיים?

המשימה הראשונה במסע אל התואר השני היא כתיבת קורות חיים. קורות החיים הינם המסמך המרכזי בתיק האישי של המועמד/ת. הוא מכונה לעיתים גם "תיאור עצמי", "הצהרת כוונות" או שאלון מובנה, בפורמט אותו קובע כל מוסד באופן פרטני.

כתיבת קורות החיים הינו התהליך המרכזי מצד המועמד/ת טרם הראיונות, שכן הוא תובע את המשאבים הרבים ביותר, הן בהיבט זמן ההשקעה והן בהיבט הנפשי, והוא בעל הערך הרב ביותר מבין אלה שמרכיבים את התיק האישי בשלב ההרשמה הראשוני.

השוני בדרישותיהם של מוסדות לימוד ומגמות בא לידי ביטוי באופן מובהק ביותר בתחום זה. הדרישות מגוונות ומשתנות לגבי אורך המסמך, אופן הכתיבה (חופשי לעומת מובנה), בדגשים התוכניים (תהליכים, משברים והתפתחות אישית לעומת ניסיון טיפולי ותעסוקתי) וכדומה.

אז מה האסטרטגיה? כתיבה? איסוף? תקצור? תיעוד? מסמך קורות החיים כרוך בתהליך של יצירה, ולכן הוא אישי כל כך. אספנו כמה טיפים שעוזרים בשלב הראשון, בהתחלה של ההתחלה, או במילים אחרות –בואו נצא לדרך!

  • מתי?

    מתי זו שאלה נהדרת. תכננת\ כבר ארבע פעמים להתחיל וזה נדחה? את/ה נלחצ/ת מחברות/ים שהתחילו לפני חודשיים, ומצב הרוח שלך משתפר כששומע/ת על מישהו שעדיין לא התחיל/ה? העצה הכי טובה שלנו אליכן/ם – היא פשוט להתחיל. היום! פנו לעצמכן/ם זמן נטול הפרעות, שקט מבחוץ וגם מבפנים. זמן שהמשימה המוגדרת שלו היא להתחיל.

  • מה לעשות לפני?

    כלום. בשלב הראשוני, אין דבר שחייבים לדעת. לא מה האורך, לא מה הגופן, ובטח לא מהן הגדרות השוליים הנדרשות. יש דבר אחד שבעינינו חשוב לא לעשות לפני – לא לקרוא קורות חיים של מישהו אחר. בשלב זה, קריאה של מסמך כזה תגביל ותקבע את כיוון המחשבה יותר מאשר תסייע. אם אתן/ם חשות/ים חוסר בטחון ניכר, וחוששות/ים שאתן/ם בכלל לא בכיוון – אל דאגה. אלה מאפיינים שרבות/ים עוברים בשלב הראשוני של הכתיבה.

  • איך מתחילים?

    שפכו לדף אירועי חיים תהליכים שעברתן/ם, אנשים חשובים, ציוני דרך ואירועים שתמיד דמיינתן/ם שתכתבו עליהם. בשלב זה נסו להתעלם מהסדר הכרונולוגי, ממחשבה על כיצד הדברים שכתבתן/ם מציגים אתכן/ם, והתמקדו באסוציאציות ללא הגבלת תוכן או צורה. תנו לתהליך להוביל אתכן/ם. אל תעצרו עד שהכל יהיה על הנייר ושבאר הכתיבה תיבש. כמה מאתנו מעדיפות/ים לכתוב נקודות או שברי מחשבות, ואחרות/ים כבר יחלו לכתוב פסקאות שלמות או מנוסחות. כך או כך, המטרה שלכן/ם בתחילת התהליך צריכה להתמקד בהוצאת החומרים מכן/ם אל הנייר.

הכותבת היא מדריכה בקורס הכנה לבחינת המתא"ם בחברת "אופק מתא"ם". 

למידע נוסף, לחצו כאן.

נגישות