למידה מרחוק

חוקי הZOOM

גלי סיטון

בלי הכנה מראש, בלי מכינה או לומדה להכרת הפורמט עם מבחן שאפשר לגשת אליו שוב ושוב, נכנסה בסערה תוכנת ה-ZOOM אל חיינו ומילאה את כל המסגרות שנעלמו בעקבות הקורונה: שיעורים, קידוש בשישי עם ההורים, ישיבות עבודה, אימוני כושר ושיעורי סריגה בטריקו (טוב, אולי זאת רק אני). אבל משום מה, למרות שהחיים שלנו התמלאו במשבצות השיחה הקטנות האלה, נראה שעדיין לא כולנו הבנו איך להתמודד איתן. אי לכך ובהתאם לזאת, קבלו את המדריך שאולי היה צריך להגיע לפני חודש, אבל אין חכם כבעל ניסיון: חמישה חוקים קלים ופשוטים שיעשו לכולנו את החוויה המשונה הזו קצת יותר נסבלת:

  1. תכבו את המיקרופון! אף אחד לא צריך לשמוע את השותף שלכם מוריד מים באסלה, את הנביחות של הכלב שלכם, את הצעקות שלכם על הכלב שיפסיק לנבוח, את שיחות הטלפון המביכות שלכם בזמן השיעור עם דיווח ישיר על טיב השיעור והמרצה שאחריהן כמובן מגיעה התנצלות מביכה שתוביל כנראה לפרישה מהתואר. בשבוע ראשון זה עוד היה מצחיק, עכשיו זה סתם מעייף.
  2. אל תעשנו באמצע שיעור. באמת. זה לא מגניב. אמנם טכנית אפשר כי אנחנו בזום, אבל זה שאתם יושבים בחצר השבורה שלכם ומעלים טבעות עשן תוך כדי הנהון רציני ואינטלקטואלי למצלמה ומלטפים איזה חתול שטני שחטפתם מהרחוב זה גם לא מגניב.
  3. תתארגנו רגע על הרקע שלכם. קפלו את הכביסה מאחור, אף אחד לא מעוניין לראות את התחתונים שלכם שסוחבים כתמים שרואים שכבר לא ירדו, אז על הדרך תיפרדו מכמה זוגות. תזהירו את השותפים העירומים למחצה שלכם שאתם בלייב ובדיוק מציגים איזה מאמר, שיתאימו מסלול הליכה או שישימו על עצמם משהו, עדיין קר ולא נעים להצטנן בימים אלו.
  4. עכשיו תפסיקו לשחק עם הרקע שלכם. בסדר, הבנו, אפשר להחליף רקע בזום. אוי, מה זה? אתם במצרים העתיקה? כה משעשע! אוי, תראו מה זה! עכשיו בסן פרנסיסקו… אוי זה נהדר! מה, של מי הסבתא הזו שהצטרפה אלינו לשיעור? אוי לא, זה יוגב המצחיקול הזה, איך עבדת עלינו. אז עכשיו די עם זה גם.
  5. תבדקו שוב שהמיקרופון סגור. לפעמים זה משתחרר, תבדקו שוב.

כיוון שנראה שיש עוד זמן עד שנחזור להתלונן על זה שמקפיאים/חונקים את הכיתה עם המזגן, על סנדוויץ' הטונה שמישהו אכל בהפסקה וזיכרון חמצמץ שלו מדגדג באף של כולם ועל החתול מבניין 72 שכבר עושה דוקטורט על חשבון שכר הלימוד שלנו. כדי שנתחיל להתרגל שהסמסטר הקרוב לא הולך לעבור בצורה אחרת, אז לטובת כולנו, כבו את המיקרופון 😉

 

נגישות